RALIUL DAKAR. „Mani” Gyenes a avut AL DOILEA TIMP în prima parte a etapei a 4-a!!!

Etapa a 4-a a Raliului Dakar s-a desfăşurat între Arequipa şi Tacna, în Peru.

Pilotul român Emanuel Gyenes a avut al doilea timp în prima parte a cursei (Arequipa – Moquegua), la clasa Malle Moto, după cum s-a postat pe contul său de Facebook, unde s-a mai inserat: „A fost o probă cu treceri prin canioane, prin riosuri (albii secate de râu, care se umplu în sezonul ploios) şi mult fesh-fesh (nisip foarte fin, care are un aspect dur)”.

În ierarhia rundei, „Mani” Gyenes a fost al 50-lea, pentru ca în clasamentul general al clasei moto la Raliul Dakar să se situeze pe locul 51, având un handicap de 4h.25.18 faţă de lider.

Americanul Ricky Brabec (Honda) a câştigat etapa, preluând şi prima poziţie la general la clasa moto.

Qatarezul Nasser al-Attiyah (Toyota) şi-a adjudecat runda a 4-a la clasa auto, astfel că şi-a mărit la aproape 9  minute avansul în clasamentul general faţă de eternul său rival, francezul Stephane Peterhansel.