RALIUL DAKAR 2016. „Mani” Gyenes, în grafic!!! Accident neașteptat!!!

S-a scurs și etapa a 8-a a Raliului Dakar, disputată în Argentina între localitățile Salta și Belen.

La clasa moto, românul Emanuel Gyenes (foto – KTM) a parcurs speciala de 393 de kilometri în 7 ore și 27 de minute, ocupând locul 23. La final, pe pagina de Facebook, el a precizat: „A doua parte a probei a fost una cu nisip, pe alocuri chiar cu fesh-fesh și a fost cea mai dificilă de până acum la capitolul navigație”.

Australianul Toby Price (KTM) a câștigat runda, preluând șefia clasamentului general, acolo unde „Mani” Gyenes se află pe a 20-a poziție, cu un handicap de 1h.35.29 față de lider.

La clasa auto, după o săptămână ideală în rally-raid, Sebastien Loeb (Peugeot) a fost victima unui accident, mărturisind, apoi, că nu mai are nici o șansă la victoria finală. Primul în această etapă a fost Nasser Al-Attyah (Qatar – Mini), la general francezul Stephane Peterhansel (Peugeot) fiind lider. Loeb a picat pe locul 8.