PYEONGCHANG 2018. Cea mai medaliată sportivă din istoria J.O. de iarnă!!!

Astăzi, norvegianca Marit Björgen a devenit cea mai medaliată sportivă din istoria Jocurilor Olimpice de iarnă. Făcând echipă cu Maiken Caspersen Falla pentru Norvegia, Björgen a terminat pe locul 3 proba feminină de schi fond sprint ștafetă, câștigată de duo-ul Kikkan Randall – Jessica Diggins (SUA). Pe locul secund s-a clasat Suedia.

În vârstă de 37 de ani, Marit Björgen a cucerit de-a lungul carierei 7 medalii olimpice de aur (3 la Vancouver – 2010, 3 la Sochi – 2014 și una la PyeongChang), 4 de argint și trei de bronz.

În ierarhia celor mai titrați performeri olimpici, Björgen este la o medalie de aur distanță de compatrioții Ole Einar Björndalen (biatlon) și Björn Daehlie (schi fond), putându-i egala în cazul unui succes la PyeongChang în proba de 30 de kilometri clasic, programată în week-end.