Preliminariile EURO 2020. Ungaria a învins vicecampioana mondială Croația

Selecționata de fotbal a Ungariei a realizat surpriza zilei în cadrul preliminariilor EURO 2020, învingând pe teren propriu, cu 2-1(1-1), vicecampioana mondială în exercițiu. Ungaria a trecut la Budapesta pe Groupama Arena, de Croația, locul 2 la ultimul Campionat Mondial, cel disputat în Rusia, după o finală pierdută cu 4-2 în fața Franței.Chiar dacă Croația a început perfect cu gol marcat în minutul 13, prin Ante Rebic, Ungaria a știut să întoarcă partida, egalând până la pauză prin golul lui Adam Szalai (foto), minutul 34, fostul coleg al lui Marica la Schalke 04. Golul decisiv a fost reușit de Patkai în minutul 76.

Iată rezultatele complete ale zilei:

Grupa C
Irlanda de Nord – Belarus 2-1 (Evans 30′, Magennis 87′ / Stasevich 33′)
Olanda – Germania 2-3 (De Ligt 48′, Depay 63′ / Sane 15′, Gnabry 34′, Schulz 90′)