Preliminarii Euro 2016. „Tricolorii” s-au umplut de penibil din nou

România a remizat astăzi, pe „Arena Națională”, 0-0, cu Grecia, în grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2016.

„Tricolorii” s-au umplut din nou de penibil, în fața unei echipe care a venit în vacanță în România și nu a avut nici un chef de fotbal. Ai noștri nu au arătat nimic și în 90 de minute, doar Budescu a ratat o ocazie, șutul său din interiorul careului fiind blocat de portarul Karnezis.

În celelalte meciuri jucate astăzi în grupa F s-au consemnat rezultatele: Finlanda – Insulele Feroe 1-0 (Pohjanpalo); Irlanda de Nord – Ungaria 1-1 (Lafferty / Guzmics).

Cu două etape înainte de finalul preliminariilor, Irlanda de Nord conduce în clasament, cu 17, pe a doua poziție direct calificantă fiind România, cu 16 p. Locul al treilea, care duce la baraj este Ungaria, cu 13 p, Finlanda fiind a patra, cu 10 p. Pe ultimele două poziții sunt  Insulele Feroe, 6 p și Grecia, 3 p.

Pe 8 octombrie vor avea loc partidele: România – Finlanda, Irlanda de Nord – Grecia și Ungaria – Insulele Feroe.

Minutul 90+4 – Final. Selecționerul Anghel Iordănescu pupă de zor iconițele, dar echipa pe care o antrenează nu joacă nimic.

Minutul 90 – Irlanda de Nord – Ungaria 1-1.

Minutul 89 – Manolas este avertizat.

Minutul 87 – Schimbare la oaspeți. Karelis îl înlocuiește pe Mitroglou.

Minutul 84 – Tătărușanu reține mingea șutată de Kone din afara careului.

Minutul 81 – Schimbare în Naționala României. Iese Hoban, intră Andone.

Minutul 74 – Irlanda de Nord – Ungaria 0-1.

Minutul 74 – Torje șutează din unghi la colțul scurt, Karnezis respinge.

Minutul 68 – Holebas este avertizat.

Minutul 64 – Două schimbări în Naționala României. Ies Budescu și Maxim, intră Sânmărtean și Ad. Popa.

Minutul 56 – Kone trage de pe la 25 de metri, mingea trece peste poarta lui Tătărușanu.

Minutul 54 – Schimbare în Naționala Greciei. Iese Fortounis, intră Kone.

Minutul 47 – Papp centrează de pe dreapta, Torje șutează în plasa laterală.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 46 – Schimbare în Naționala Greciei. Iese Fetfatzidis, intră Vyntra.

Minutul 45+1 – Pauză.

Minutul 40 – Keșeru trage lamentabil din poziție excelentă. Atacantul de la Ludogorets s-a aflat la 18 metri de poarta lui Karnezis.

Minutul 37 – Torje șutează din careu, dar Manolas blochează.

Minutul 33 – Budescu execută penibil o lovitură liberă de pe partea stângă a atacului echipei României.

Minutul 31 – Plictiseală pe gazonul „Arenei Naționale”, noroc cu fanii din tribune, care își încurajează favoriții.

Minutul 25 – Meci modest pe „Arena Națională”.

Minutul 17 – Hoban recuperează la centrul terenului, îl lansează pe Budescu, dar acesta nu îl poate învinge pe Karnezis.

Minutul 6 – Budescu șutează din interiorul careului, dar mingea este blocată de Holebas.

La ora 21.45, pe „Arena Națională” va începe condruntarea România – Grecia, din grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2016.

Selecționerul Anghel Iordănescu a pregătit câteva surprize în echipa de start a României, Budescu și Maxim fiind titulari.

Un succes în meciul din această seară i-ar apropia pe „tricolori” de o calificare la turneul final din Franța.

Echipele de start:

România: Tătăruşanu – Papp, Chiricheş, Grigore, Raţ – Hoban, Pintilii – Torje, Budescu, Maxim – Keșeru.

Grecia: Karnezis – Holebas, Papastathopoulos, Manolas, Kitsiou – Aravidis, Tziolis- Samaris, Fortounis, Fetfatzidis – Mitroglou.

Tot de la 21.45, în grupa F se mai joacă meciurile Irlanda de Nord – Ungaria și Finlanda – Insulele Feroe.