Olimpia CSU, victorie în primul meci din LNBF

Olimpia CSU, victorie în primul meci din LNBF. Formaţia antrenată de Dan Calancea a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii Naţionale de baschet feminin. La Bucureşti, în „Arena de Bachet”, lucul unde s-au disputat toate partidele primei etape, braşovencele au trecut cu 76-60, pe sferturi 23-17, 19-19, 17-16, 17-8, de BC Sirius Tg. Mureş.

Anisha George a încheiat meciul în double-double, 28 de puncte marcate şi 10 recuperări. Ea a fost seondată de Nikolina Zubac, cu 28 p, 4 recuperări şi o pasă decisivă.

Au mai punctat pentru Olimpia CSU: Biljana Pesovic – 6 p, 3 recuperări şi 5 pase decisive, Kilin Tunde – 4 p şi 4 pase decisive, Ecaterina Armanu – 3 p, 6 recuperări şi 2 pase decisive, Alexis Cortez – 3 p, 3 recuperări şi 3 pase decisive, Georgiana Plăviţu – 2 p, o recuperare şi 2 pase decisive, Bianca Nagy-Voica – 2 p şi o pasă decisivă.

„O victorie muncită”

La final, antrenorul Dan Calancea a declarat: „O victorie muncită. Fetele au depus un excelent efort colectiv atât defensiv cât şi ofensiv. Consider că potențialul adevărat al echipei îl vom vedea peste două luni. Mulţumim superbilor suporteri care au făcut deplasarea la București. Victoria se datorează în mare măsură și lor”.

În runda a doua Olimpia CSU stă, iar în etapa a treia se va duela cu FCC Baschet UAV Arad, pe 22 octombrie, la Sala Sporturilor „D. P. Colibaşi”.

În acest sezon, în LNBF sunt 11 formaţii. Sezonul regulat se va juca în sistemul tur-retur, după care primele 8 clasate vor merge în play-off, unde se vor disputa sferturi, semifinale şi apoi finala.