O nebunie de finală! Argentina e campioană mondială

O nebunie de finală!

Argentina a cucerit astăzi, în Qatar, titlul mondial la fotbal după o nebunie de finală, cu Franța. Sud-americanii au condus cu 2-0 la pauză, în urma reușitelor lui Leo Messi din penalty și Di Maria. Franța n-a contat până prin minutul 80, după care a revenit uluitor. Mbappe, cu o „dublă” (un gol din 11 metri), a restabilit egalitatea, 2-2. S-a intrat în prelungiri. Argentina a marcat din nou, prin – se putea altfel – Messi, însă „Les Bleus” nu au cedat și în minutul 116 au revenit pe tabelă. Kyllian Mbappe, starul „cocoșilor”, a înscris iarăși, de la punctul cu var – 3-3. Meciul s-a dus la loviturile de departajare, după ratări fantastice de ambele părți. Tensiunea a ajuns la cote maxime în cele două tabere.

Loteria penalty-urilor

• Mbappe, la un nou penalty – încă o reușită, 4-3 pentru Franța.
  • Lionel Messi a egalat, 4-4.
  • Kingsley Coman a șutat, dar Martinez, portarul Argentinei, a parat.
  • Dybala a marcat, cu o execuție pe centru. Argentina are 5-4.
  • Tchouameny a tras pe lângă poartă.
  • Paredes a transformat, 6-4.
  • Kolo Mouani a redus din handicap, 6-5.
  • Montiel a înscris, decisiv, 7-5.

Argentina e campioană mondială, 7-5 cu Franța, după executarea loviturilor de departajare.

„A fost o finală cu un scenariu suprarealist, poate cea mai frumoasă din istorie. Lionel Messi le-a oferit «albiceleștilor» a treia stea”, a titrat L’Equipe (foto).

„Argentina e campioană mondială! «Scaloneta» (după numele selecționerului Lionel Scaloni – n.r.) a învins Franța, după penalty-urile de departajare. Lionel Messi e «omul record» al Mondialului”, a subliniat cotidianul Clarin.

Finala a fost urmărită de 6 miliarde de oameni, pe întreg mapamondul.

Premiile acordate

• Argentinianul Enzo Fernandez a fost declarat cel mai bun tânăr jucător al turneului final.
  • Emiliano Martinez (Argentina) a primit „Mănușa de Aur” pentru cel mai bun portar al competiției.