Noroc cu Neagu. Naționala de handbal feminin, aproape de o rușine în Belarus

Naționala de handbal feminin a României a obţinut a doua victorie în preliminariile Campionatului European din 2016. După 29-20 în prima etapă a grupei A, astăzi, „tricolorele” s-au impus la Minsk, 25-23, în fața reprezentativei Belaruslui.

Româncele au fost aproape de o mare rușine, în minutul 40 gazdele conducând cu 19-14. Naționala noastră a fost salvată de Cristina Neagu, care a marcat de opt ori în repriza a doua.

Pentru România au marcat: Neagu – 11 g, Chiper – 4 g, Buceschi – 3 g, Ardean și Manea – câte 2 g, Geiger, Marin și Pintea – câte 1 g.

După două etape, România este pe poziția a doua, cu 4 p, la egalitate cu echipa de pe primul loc, Norvegia.