NEW FC BRAŞOV, start cu un egal în Liga 2. Revenire de la 0-2

New FC Braşov a pornit cu o remiză în noul sezon al Ligii 2, 2-2, pe „Tineretului”, cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu. Prima repriză a fost una catastrofală pentru braşoveni, iar oaspeţii au marcat de două ori. Mai întâi, Motroc şi portarul Lungu a greşit nepermis, iar Mitrică a deschis scorul. Apoi, după un corner la care defensiva braşoveană s-a apărat lamentabil, Baican a făcut 2-0.

Înainte de startul părţii secunde, antrenorul Ilie Stan a schimbat liniile şi a făcut 4 modificări, iar jocul s-a schimbat. Braşovenii au forţat, iar Sabău a redus din handicap cu un gol superb, şut de la 25 de metri sub transversală. Egalarea a venit în minutul 71, când Horia Popa a trimis în plasă dintr-o centrare perfectă a lui Dumbravă.

Din păcate, braşovenii nu au mai avut forţa pentru a completa remontada şi s-a încheiat 2-2.

În runda a doua, FC Braşov va juca în deplasare cu Dacia Unirea Brăila.