Naționala de handbal feminin tineret a României a învins Croația și e în sferturi la Campionatul Mondial

Reprezentativa de handbal feminin tineret, U20, a României s-a calificat în sferturile de finală la Campionatul Mondial din Ungaria.

În optmi, „tricolorele” antrenate de Gheorghe Tadici au dispus astăzi, cu 28-25 (18-12), de Croația. Echipa noastră a făcut o primă repriză excelentă și s-a desprins pe tabelă, însă în partea a doua au fost emoții. Croația s-a apropiat periculos, la doar două lungimi, dar Târcă & Co. au gestionat ultimele minute și au obținut succesul care le duce între cele mai bune opt formații ale lumii.

Pentru România au marcat: S. Târcă – 8 g, Badea – 7 g, Popescu – 4 g, Mihart – 3 g, Marin și Tecar – câte 2 g, Petruș și Popa – câte 1.

Și portarii au încheiat cu procentaje excelente, Raluca Kelemen – 45% (10 intervenții/22 aruncări), respectiv Daciana Hosu – 40% (8 intervenții/20 aruncări).