N-au tras un șut pe poartă, dar au câștigat

În meciul Burnley – Fulham, disputat sâmbătă şi contând pentru etapa a 22-a din Premier League, a fost consemnat un fapt rar întâlnit pe terenurile de fotbal. Fulham, echipă antrenată de Claudio Ranieri a fost învinsă în deplasarea de la Burnley, scor 2-1, însă gazdele nu au reuşit în cele 90 de minute să trimită vreun șut pe spaţiul porţii adverse. Oaspeţii au deschis rapid scorul, în minutul 2, prin Schurrle, dar a primit apoi două goluri în doar 3 minute, 20 şi 23, doar că ambele reuşite ale gazdelor au fost de fapt două autogoluri ale jucătorilor de la Fulham. Chiar dacă au învins cu 2-1 şi au expediat 6 şuturi spre poartă, gazdele (foto) nu au reuşit să cadreze nici unul dintre ele, raportul şuturilor pe poartă fiind 0-4 la finalul meciului. În urma acestei vctorii, Burnley a adunat 21 de puncte și a urcat pe locul 15 în clasament, în timp ce Fulham a rămas pe poziţia 19 în Premier League, retrogradabilă, cu doar 14 puncte.