Messi a adus de unul singur victoria Barcelonei

Formaţia FC Barcelona a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 4-2, echipa FC Sevilla, în etapa a 25-a a campionatului Spaniei. Condusă cu 1-0 şi 2-1 două ori, FC Barcelona a reuşit să se impună datorită triplei lui Lionel Messi (26, 67, 85) şi assist-ului pentru Luis Suarez (90+3). Sevilla a intrat în avantaj la vestiare, după ce Mercado a înscris în finalul reprizei. Avantajul gazdelor s-a menţinut până la jumătatea părţii secunde, când Messi a ieşit din nou la rampă şi a punctat de două ori, în minutele 67 şi 85, pentru ca în prelungiri să ofere un assist perfect pentru Suarez. A fost pentru a 50-a oară când Messi a marcat de trei ori într-un meci. De 44 de ori a făcut-o în tricoul Barcelonei, în alte 6 rânduri, pentru Argentina. De asemenea, e hat-trick-ul cu numărul 32 în campionatul Spaniei. În clasament, Barcelona are 57 de puncte, Atletico Madrid 47 de puncte şi Real Madrid 45 de puncte, dar ultimele două echipe au un meci mai puţin disputat.