Manchester City, campioană în Premier League

Nu a fost loc de surprize în ultima etapă din Premier League.

Manchester City a cucerit titlul, după ce s-a impus pe terenurl formației Brighton Albion, 4-1. Florin Andone a intrat pe teren în minutul 68. Gazdele au deschis scorul în minutul 27 prin Murray, iar fanii celor de la Liverpool au început să spere. Doar un minut a condus Brighton, Aguero restabilind egalitatea. Apoi, Laporte, Mahrez și Gündogan au marcat pentru un succes liniștit al „cetățenilor”, care au terminat sezonul cu 98 de puncte, două peste Liverpool, care a trecut în ultima etapă de Wolverhampton, 2-0 (Mane 2).

Chelsea și Tottenham sunt celelalte două echipe care și-au câștigat locul în ediția viitoare a Ligii Campionilor.

Arsenal și Manchester United vor merge în „Europa League”, „tunarii” direct în grupe, „diavolii”, în preliminarii. Arsenal mai are încă șansa de a accede în Liga Campionilor, dacă va câștiga finala „Europa League”, în care se va duela cu Chelsea, pe 29 mai, la Baku.

Cardiff, Fulham și Huddersfield au retrogradat.