CSA Steaua București – FC Brașov / Rezultat final – Chică-Roșă, o bijuterie de gol

CSA Steaua București – FC Brașov

Echipa antrenată de Dan Alexa se apropie, apăsat, de zona de play-off a Ligii 2, după acest succes obținut la București în fața Stelei, 1-0. Chică-Roșă a făcut diferența cu o reușită demnă de Campionatul Mondial. Astfel, FC Brașov a urcat în clasament până pe locul 8, cu 23 de puncte, la două lungimi de „linia verde”. CSA Steaua a rămas lider, cu 32 de puncte acumulate. Podiumul este completat cu Unirea Slobozia (29 p) și Poli Iași (28 p). Fotbaliștii „galben-negri” vor evolua în etapa următoare, ultima din acest an, acasă, cu Dinamo. Meciul va avea loc sâmbătă, de la ora 13.15.

Fluier final

FC Brașov a învins în Ghencea cu 1-0, grație golului de excepție marcat de Chică-Roșă în minutul 67.

Minutul 90+6. Vasile Constantin a primit și el „galben”.

Minutul 90+5. „Galben-negrii” au mai avut două oportunități de a înscrie.

Minutul 90+4. Tudor Saim a avut șansa de a face 2-0, însă portarul Iancu s-a opus.

Minutul 90. Lambrinoc a intrat în locul lui Dan Spătaru.

Minutul 84. Adi Popa, singurul stelist care a periclitat poarta apărată de Micu, a fost schimbat cu Emilian Pacionel.

S-au dus 80 de minute. CSA Steaua domină, dar fără a-și crea ocazii. FC Brașov conduce cu 1-0 în București.

Minutul 75. Amorim a fost înlocuit cu Vasile Constantin, la FC Brașov. Dincolo, Enceanu a fost schimbat cu Șt. Pacionel.

Minutul 74. Tudor Saim a trimis o „bombă” de la 30 de metri. Iancu a respins.

Minutul 72. Nou-intratul Mihăescu a primit cartonașul galben pentru un fault dur.

Minutul 69. CSA Steaua a operat trei schimbări. La FC Brașov a ieșit Chică-Roșă, autorul golului. În locul său a intrat Tudor Saim.

GOOOL, FC Brașov! Chică-Roșă a șutat formidabil de la 25-30 de metri, din unghi, la colțul lung, deschizând scorul în minutul 67.

Minutul 60. Dan Spătaru a șutat telefonat dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Nici o problemă pentru Iancu.

Minutul 58. Și Beța a fost avertizat cu cartonaș galben.

Minutul 56. Diogo Izata a pierdut mingea în apropierea propriului careu. Șutul lui Bodișteanu a fost scos de Micu în corner.

Minutul 49. Incursiunea lui Adi Popa pe partea dreaptă s-a încheiat cu un șut al acestuia, mingea lovind bara transversală.

A crescut ritmul partidei. Începe să se joace pe contre.

S-a fluierat startul părții secunde.

Pauză

Scorul este 0-0 după 45 de minute disputate.

Minutul 40. Chică-Roșă a făcut o cursă de 50 de metri, fiind blocat de portarul Iancu. Mingea a ajuns la Oltean, dar balonul a fost reținut de goalkeeper-ul stelist după șutul de la distanță al brașoveanului.

S-au scurs primele 30 de minute. Jocul se menține pe aceleași coordonate. Poate, Steaua pune mai multă presiune pe defensiva brașoveană.

Minutul 23. Andrei Marc a primit un cartonaș galben.

Minutul 20. Fustar a trimis mingea cu capul, peste poartă, după un corner.

Minutul 18. Steliștii au reclamat un henț în careu comis de Lascu. Arbitrul a lăsat jocul să continue.

A trecut primul sfert de oră, meci echilibrat. Jocul este unul de uzură, prea puțin spectaculos.

Minutul 8. Chunchukov a reluat mingea cu capul din careu, pe lângă poartă.

A început meciul.

Formațiile

Steaua (roșu-albastru): Iancu – Drăghici, Beța, Al. Sabău, Ad. Ilie – Ad. Popa, Enceanu, Bărbulescu (cpt.), Bodișteanu – A. Trică, Chunchukov. Rezerve: Dincă – Sima, Mihăescu, Oroian, Balgiu, Em. Pacionel, Raicu, Bustea, Șt. Pacionel. Antrenor: Daniel Oprița

FC Brașov (galben-negru): Micu – M. Burlacu, Fustar (cpt.), Marc – Lascu, Spătaru, Amorim, Diogo Izata, T. Oltean – Chică-Roșă, Angelov. Rezerve: Mikulic – Saim Tudor, Cociș, Dumbravă, Leonte, Lambrinoc, V. Constantin, Jovanovic, Mitrov. Antrenor: Șt. Grigorie (D. Alexa este suspendat)

…………………………………………

De la ora 19.00 începe partida CSA Steaua București – FC Brașov, în Ghencea. Meciul contează pentru etapa a 15-a din Liga 2 – DETALII, AICI

Arbitru la centru este Valentin Porumbel (Oltenița). La tușe au fost delegați Alexandru Mihăilă (Rm. Vâlcea) și Mihăiță Noroc (Botoșani). FRF i-a delegat ca observatori pe Ioan Duma (Sibiu) și Gheorghiță Bogdan (Vaslui).