LIVETEXT. AS „SR” BRAȘOV A CÂȘTIGAT la Voila!!!

S-a încheiat meciul de la Voila. AS „SR” Brașov a învins-o cu 2-1 pe Olimpic, golurile fiind marcate de Damian ’10, Marcu ’12 – autogol, respectiv Trifan ’4. Este un succes important al formației antrenate de Lucian Petre, obținut pe un teren greu, unde, realmente, nu s-a putut juca fotbal.

Vom reveni cu declarații.

Și a patra schimbare de jucător este posibilă în Liga 4. În minutul 81, Pătrașcu a intrat în locul lui Damian.

Minutul 74. După un corner executat de Fânariu, Dumitraș a trimis balonul cu capul în transversală.

Antrenorul Lucian Petre a efectuat și a treia înlocuire. Fânariu i-a luat locul lui Vârlan în minutul 72.

Colțea Brașov are 1-0 în disputa cu ACS Steagul Roșu.

Minutul 71. Damian putea face 3-1 pentru AS „SR”, dar a tras mult peste poartă din colțul careului de 6 metri, fiind singur cu goalkeeper-ul advers.

Minutul 66. A doua înlocuire la AS „SR” Brașov. Andrii a intrat în locul lui H. Popa.

Precizia Săcele conduce la Codlea cu 1-0.

Fazele de poartă sunt extrem de rare.

Minutul 60. Prima schimbare la echipa fanilor „stegari” – a ieșit Codreanu, a intrat Burlacu.

Este tot 0-0 la partidele ACSM Codlea – Precizia Săcele și Colțea 1920 Brașov – ACS Steagul Roșu Brașov.

Este un joc încâlcit, cu multe mingi pe sus, din cauza terenului extrem de prost. Nu seamănă a fotbal.

Minutul 50. Bodean a avut oportunitatea de a mări avantajul echipei oaspete. Din colțul careului, a șutat puțin peste poartă.

A început partea secundă. Nu a fost făcută nici o schimbare.

Omul care a alergat cel mai mult în prima repriză la Voila este unul de ordine (foto 4). A fugit aproape fără pauză pentru a aduce mingea trimisă prin împrejurimi.

Este pauză: Olimpic Voila – AS „SR” Brașov, scor 1-2.

Scorul este 0-0 la meciul ACSM Codlea – Precizia Săcele. Același rezultat este consemnat și la Colțea Brașov – ACS Steagul Roșu.

S-a mai calmat confruntarea. Se joacă, mai mult, cu baloane pe sus, pentru că „la firul ierbii” este, practic, imposibil.

Finanțatorul grupării din Voila face spectacol pe margine. Dă indicații „a la Gigi Becali”, desemnând tactica.

Mai mult se aleargă după mingile trimise „în bălării”, în afara terenului.

Fundașul central al echipei din Voila are alură de rugbyst (foto 2).

Gazdele joacă extrem de dur, dar arbitrul, un tânăr în vârstă de vreo 20 de ani, ține meciul în mână. A arătat multe cartonașe galbene.

Minutul 12. Brașovenii au preluat conducerea, 2-1. Codreanu a executat un corner, iar goalkeeper-ul Voilei, Marcu, a boxat balonul în propria poartă.

Minutul 10. 1-1! AS „SR” Brașov a restabilit egalitatea. Horia Popa a trecut în viteză de trei adversari, a centrat ideal, iar Damian a îndeplinit o formalitate.

Minutul 4. Surpriză! Voila conduce cu 1-0. Trifan a înscris dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. Balonul, șutat pe jos, a „prins” un dâmb în fața porții și l-a derutat pe Mutu.

Meciul a început cu o întârziere de câteva minute.

Terenul arată execrabil (foto 1). Un metru este cu iarbă, altă fără. În plus, îngrășămintele naturale, mirositoare, sunt la tot pasul.

Sunt prezenți circa 100 de fani „stegari”, care fac atmosferă.

Antrenorul Lucian Petre a trimis pe teren „11”-le: Mutu – Rusu, Dumitraș, Alupei, Căpățână – Codreanu, H. Popa, Cocan, Vârlan – Damian, Bodean.

Astăzi, începând cu ora 11.00, în seria brașoveană a Ligii 4 la fotbal, liderul AS „SR” Brașov joacă în deplasare cu Olimpic Voila. Meciul contează pentru etapa a 7-a și este arbitrat de Rareș Pădurariu.

Pe lângă evoluția acestei partide, vă vom informa și despre scorurile altor întâlniri interesante din această rundă, precum ACSM Codlea – Precizia Săcele și Colțea 1920 Brașov – ACS Steagul Roșu Brașov.