Liga I. Viitorul, ca și ieșită din cursa pentru play-off

Viitorul Constanța a terminat la egalitate, scor 0-0, pe terenul lui Sepsi OSK, în penultima etapă a sezonului regulat. În startul reprizei secunde, Ianis Hagi a fost victima unui atac brutal, trecut cu vederea de arbitru. Fundașul celor de la Sepsi, Ousmane Viera, a intrat cu crampoanele direct pe genunchiul lui Ianis, dar arbitrul nu a acordat nici măcar fault deși trebuia să arate cartonașul roșu. Genunchiul lui Ianis a fost plin de sânge după această fază, însă fiul lui Gică a strâns din dinți și a continuat pe teren. În minutul 64, Sepsi a avut un penalti, însă Tandia a trimis pe lângă poartă. După acest rezultat, Sepsi ocupă locul 4, cu 37 de puncte, și are șanse mari să se califice în play-off. În schimb, Viitorul este pe locul 7, cu 35 de puncte, iar șansele de calificare în play-off sunt destul de mici. În ultima etapă, Viitorul va primi vizita lui FC Botoșani, iar Sepsi se va deplasa la Cluj.