Liga I. Oltenii câștigă în Banat și urcă pe locul 2

CS Universitatea Craiova a învins-o în deplasare pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 2-0 (1-0), vineri seara, într-o partidă din etapa a 13-a a Ligii I, ultima a turului. Echipa din Bănie s-a impus prin golurile marcate de fundașul croat Ivan Martic (min.27), la  primul său gol în Liga I și Andrei Burlacu (min.89).
Poli a jucat din minutul 33 în zece oameni, Alexandru Țigănașu fiind eliminat pentru fault la Ionuț Mitriță din postură de ultim apărător. Mitriță a primit cartonaș roșu la pauză în urma unor incidente petrecute pe tunelul de la vestiare, potrivit Digi Sport. CSU Craiova, neînvinsă de patru etape (două victorii, două egaluri), a urcat pentru moment pe locul al doilea. Poli nu a mai câștigat de patru etape (două egaluri, două eșecuri). Sâmbătă, 30 Septembrie, se vor disputa următoarele partide: