Liga I. Astra Giurgiu, la prima înfrângere în acest sezon

Astra Giurgiu a pierdut primul meci din acest sezon, în deplasare la fosta campioană Viitorul Constanța, scor 0-1, în etapa cu numărul 10 din Liga 1. Viitorul a câștigat dramatic partida desfășurată la Ovidiu, golul fiind adus de Tudor Baluță în minutul 92. Trebuie spus că Viitorul a jucat din minutul 34 în superioritate numerică, după eliminarea lui Erico da Silva. Este prima înfrângere după 9 etape a Astrei. Giurgiuvenii rămân pe 2, cu 17 puncte, în spatele liderului FCSB. La oaspeți, Denis Alibec nu a fost inclus în lot. Viitorul urcă pe loc de play-off după această victorie, cu 16 puncte, pe locul 6.