LIGA 2. FC Brașov a învins, dar n-a convins! Ce a spus Ilie Stan…

FC Brașov s-a impus astăzi, în etapa a 7-a a Ligii 2 la fotbal, pe teren propriu, în fața Dunării Călărași, scor 3-1, grație golurilor marcate de Roșu, Iurcu și Mihalcea, din penalty, dar n-a strălucit nici acum. Cu această victorie, echipa antrenată de Ilie Stan a acumulat 9 puncte, însă CSA Steaua, adversara din runda viitoare (vineri), tot pe „Tineretului”, nu se poate compara cu oaspeții de astăzi, anemici, intrați în incertitudinea insolvenței.

„Am încercat să punem presiune pe adversar, am reuşit în mare parte, am avut răbdare, am înscris două goluri. După, am luat gol. Nu se poate aşa ceva. Am intrat cu 2-1 la pauză şi ştiţi cum e în fotbal, se poate întâmpla orice. A doua repriză am pus din nou presiune pe ei, puteam să mai dăm 2-3 goluri. Important e că am luat cele trei puncte”, a declarat antrenorul Ilie Stan.

„Simţeam că aveam nevoie de golul acesta pentru moral, pentru încredere, îl simt ca pe o descătuşare. Simţeam că am un blocaj, acum simt că sunt O.K.”, a spus şi Vlad Mihalcea.

Până acum, din această etapă, s-au disputat întâlnirile: Concordia Chiajna – Unirea Slobozia 1-1; Petrolul Ploiești – Ripensia Timișoara 2-0; Unirea Constanța – Poli Iași 0-6; FC Buzău – Metaloglobus București 4-1; Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila 6-0; Astra Giurgiu – Unirea Dej 0-2.

Lider este Petrolul Ploiești, cu 18 puncte, 9 mai multe decât FC Brașov.

Fluier final.

Minutul 90+4. Gârniță a respins de sub transversală un șut al Dunării.

Minutul 90+2. „Bombă” a gazdelor, de pe la 25 de metri, portarul advers a respins în corner.

Minutul 85. Două mari ocazii pentru formația pregătită de Ilie Stan.

Minutul 78. Penalty pentru FC Brașov: 3-1. Vlad Mihalcea a transformat cu siguranță.

Minutul 70. Încă un șut al gazdelor, ca la rugby, mult peste poartă.

Minutul 67. În sfârșit, un șut pe poarta Călărașiului, dar fără probleme pentru portarul Popa.

Minutul 62. Oaspeții au irosit șansa egalării – șut peste din 8 metri, central, în urma unui contraatac.

Minutul 60. Meci slab, sub nivelul Ligii 2, între două formații modeste. Multă întâmplare în joc.

Minutul 50. FC Brașov domină, dar steril. Greșeli tehnice de ambele părți.

A început repriza secunsă.

Alte scoruri după 45 de minute în meciurile disputate azi: Unirea Constanța – Poli Iași 0-2; FC Buzău – Metaloglobus 2-0; Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila 1-0; Astra Giurgiu – Unirea Dej 0-1.

Două partide din această rundă s-au încheiat: Concordia Chiajna – Unirea Slobozia 1-1; Petrolul Ploiești – Ripensia Timișoara 2-0.

Pauză.

Minutul 45. Dunărea a redus din handicap, după o eroare în defensiva brașoveană. 2-1 pentru gazde.

Minutul 42. Majorare de scor. FC Brașov conduce cu 2-0. Marcator Iurcu.

Minutul 39. Călărași a avut șansa egalării – reluare cu capul, din 6 metri, peste poartă, în urma unei lovituri libere.

Minutul 35. FC Brașov a marcat: 1-0 pentru echipa antrenată de Ilie Stan. Golul îi aparține lui Roșu.

Minutul 29. Gazdele presează, dar nu au putut înscrie până acum. Foarte puțini spectatori în tribune.

Minutul 15, scorul e 0-0.

A început partida, condusă la centru de Andrei Baciu (Botoșani).

FC Brașov (galben-negru) joacă în formula: Gârniță – Dumbravă, Gherghe, M. Burlacu, V. Constantin, Al. Sabău, I Roșu, H. Popa (cpt.), Cheleș, Iurcu, Negrean. Rezerve sunt: C. Lungu – Sburlea, Panait, Gh. Anton, R. Iorga, Vl. Mihalcea, Lascu, Codrea, El-Azzouzi. Antrenor – Ilie Stan.

Dunărea Călărași (alb) evoluează cu: A. Popa – Filip, Țenea, Leca, Sălceanu (cpt.), Dr. Grigore, Rob. Ivan, Boiangiu, An. Moise, Stoica, Nica. Rezerve sunt: Al. Costache, Achiriloaei – C. Avram, Caragea, Mănăilă, Seymour, Al. Popescu, Calu, Tache. Antrenor – Marius Milea.