LAHTI 2017. Brașoveanca Haralambie a obținut calificarea!!!

Dana Vasilica Haralambie, sportivă născută la Săcele – Brașov și legitimată la CS Dinamo, a obținut astăzi calificarea în concursul ce va decide campioana mondială la sărituri cu schiurile seniori în cadrul C.M. de la Lahti (Finlanda).

Sportiva noastră a sărit 85.5 metri pe trambulina având K 95 de metri, ocupând locul 22, cu 96.9 p. Sesiunea de calificări a fost câștigată de austriaca Chiara Hölzl (96.5 m – 123.6 p). Primele 30 de săritoare vor participa în finala de mâine, cele din top 10 în clasamentul la zi al Cupei Mondiale fiind precalificate.

Din păcate, Diana Trâmbițaș (CSS Brașovia) s-a clasat doar pe locul 36 (69 m – 60.4 p).