Hermannstadt s-a impus în prima manșă a barajului pentru Liga I

FC Hermannstadt s-a impus cu 2-0 în deplasarea de la Universitatea Cluj în prima manșă a barajului de menținere/promovare în Liga 1, reușind așadar în proporție de peste 90 la sută menținerea în prima ligă românească. Cele două goluri au fost marcate în ultimele 10 minute, 80 și 81, de către Petrescu și Tsomou. Returul are loc pe 12 iunie, miercuri, iar sansele ca U Cluj să întoarcă scorul sunt aproape nule. Meciul s-a disputat în faţa a 25.664 spectatori, iar pe final a fost întrerupt câteva minute, după ce un spectator a pătruns pe teren.