Gnohere duce FCSB în play-offul Europa League

FCSB s-a calificat în playoff-ul Europa League după o victorie obținută în prelungirile meciului retur cu Hajduk Split. 2-1(0-0) a fost scorul întâlnirii de pe Național Arena și cum în tur, la Split, a fost 0-0, „roș-albaștrii” merg mai departe în competiție. După pauză, FCSB a marcat repede, prin Harlem Gnohere, care a transformat, în minutul 55, un penalti dictat după un henț în careu al lui Caktas. Croații au egalat în minutul 82, prin Said, gol marcat cu capul, după ce i-a luat fața lui Planic. Eroul serii a fost Gnohere, care și-a trecut din nou numele pe tabela de marcaj, în minutul 90+3, cu o lovitură de cap, în urma unei centrări a lui Benzar. Până la grupele Europa League mai e totuși un hop, și anume Rapid Viena. Austriecii i-au învins pe cei de la Slovan Bratislava (Slovacia), scor 5-2 la general. După ce au pierdut în deplasare, scor 1-2,  s-au impus pe teren propriu cu 4-0. Primul meci al FCSB se va disputa la Viena, pe 23 august, iar returul pe 30 august.