FOTE 2017. Amanda Stan, şanse la o medalie de bronz!!!

În prima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2017 de la Erzurum – Turcia, ieri, Amanda Stan a ocupat locul 7 (din 21 de performere) la programul scurt din cadrul concursului de patinaj artistic. Sportiva născută în Canada, având şi cetăţenia română, antrenată de rusul Andrei Alexandrovitch Berezintsev, are posibilitatea de a câştiga medalia de bronz după programul liber.

Tot ieri, în concursul similar masculin, Andrei Tănase a ocupat locul 14, din 14 sportivi. În proba de 7.5 km clasic schi fond a băieţilor, Valentin Dârţu Lunic a fost al 31-lea, iar Aron Vakaria s-a clasat pe locul 42, din 56 de concurenţi înscrişi. La 5 km clasic feminin, Anna Kemenes a ocupat locul 33. De asemenea, în întrecerea de slalom uriaş feminin, Lea Alessandra Trifu a fost a 41-a, iar Krisztina Toth, a 44-a.