FED CUP. Simona Halep a deschis entuziasmant semifinala cu Franța. UPDATE. După prima zi, scorul este 1-1!!!

UPDATE. Caroline Garcia a egalat situația, 1-1, după meciul câștigat în fața Mihaelei Buzărnescu, scor 6-3, 6-3.

…………………………………………………………………………………………………………….

Simona Halep a deschis entuziasmant meciul Franța – România, din semifinalele Fed Cup.

Cu o galerie fantastică în spate, Halep a câștigat fără mari probleme confruntarea cu Kristina Mladenovic, 6-3, 6-1, după un meci are a durat 100 de minute.

Primul set a fost echilibrat în prima lui parte. Ambele sportive au reușit câte un break până la 3-3. Game-ul 7 a fost unul incredibil, break-ul reușit de Simona după o luptă fantastică rupând meciul. Halep a închis manșa cu 6-3, iar apoi nu a mai avut nici o problemă și a câștigat și setul secund, 6-1.

„A fost un start dificil din cauza emoțiilor pe care le-am avut. Sunt mulțumită de modul în care am jucat. Întotdeauna e dificil contra Kristinei. A fost greu să îmi găsesc ritmul, dar pe parcurs s-a rezolvat totul și am dominat partea a doua. Le mulțumesc fanilor care au venit alături de noi, a fost o atmosferă fantastică”, a declarat Simona Halep.

În scurt timp va începe partida a doua a confruntării de la Rouen, Caroline Garcia – Mihaela Buzărnescu.