FED CUP. Cehia – România 1-1. Simona Halep a restabilit egalitatea, după un succes clar cu Siniakova

Simona Halep (3 WTA) a spulberat-o pe Katerina Siniakova (44 WTA) și a restabilit egalitatea în confruntarea Cehia – România, care are loc la Ostrava, în primul tur al Grupei Mondiale din Fed Cup.

Halep s-a impus cu 6-4, 6-0, după doar 73 de minute de tenis. În primul set, românca a câștigat de două ori pe serviciul advers și s-a desprins la 5-2. Deși a condus cu 40-0, Halep a ratat șansa de a termina setul, iar Siniakova a revenit până la 4-5. Din acel moment, reprezentanta noastră a câștigat șapte game-uri la rând și a câștigat clar confruntarea.

Astfel, după două partide, scorul este egal, 1-1.

Mâine, de la ora 14.00, vor avea loc celelalte două meciuri de simplu, Karolina Pliskova – Simona Halep și Katerina Siniakova – Mihaela Buzărnescu. Apoi, se va juca și meciul de dublu, în funcție de rezultat, căpitanii nejucători urmând să decidă pe cine vor miza.