FC Viitorul a fost spulberată în play-off-ul Europa League

FC Viitorul Constanța, campioana României, a fost surclasată de Red Bull Salzburg cu scorul de 4-0 (2-0), joi seara, pe Red Bull Arena, în manșa a doua a play-off-ului Europa League. Campioana Austriei, care câștigase și la Ovidiu, cu 3-1, s-a impus prin golurile marcate de Munas Dabbur (min.7), Fredrik Gulbrandsen (min.38), Valon Berisha (min.53 – penalty), Amadou Haidara (min.88). FC Viitorul a fost depășită la toate capitolele, echipa austriacă obținând o victorie facilă, care putea fi chiar mai drastică. Din minutul 70, formația constănțeană a jucat  în inferioritate numerică, după ce Sorin Rădoi s-a accidentat și nu a mai putut fi înlocuit (Hagi terminase schimbările în min. 58). Țucudean fusese înlocuit după doar 24 de minute, tot din cauza unei accidentări. Echipa antrenată de Hagi a terminat dezamăgitor și a doua participare în cupele europene, după ce anul trecut era eliminată de Gent din Europa League, după 0-5 și 0-0.