FC Brașov – zero în atac

FC Brașov n-a reușit decât un rezultat de egalitate, pe teren propriu, cu CSM Slatina, 0-0, după o partidă cu puține faze de poartă, în care cele două formații s-au „închis” reciproc. Cea mai mare ocazie de gol au avut-o oaspeții, în minutul 58 – o transversală, iar apoi portarul Micu a evitat golul. În rest, „galben-negrii” nu se descurcă în ofensivă, punctul nevralgic – spun unii – al antrenorului Dan Alexa. Și trebuie remarcat că la gazde au fost destui jucători „mâini moarte”.

Jucătorii sunt vinovați

Dan Alexa, autoproclamat cel mai bun antrenor din Liga 2, dar care a reuşit două victorii în 8 meciuri, cu formaţii extrem de modeste, a comentat: „Cred că am plătit preţul meciului de Cupă. Mă aşteptam să arătăm rău. Am făcut şi 5 schimbări în primul 11. Dezamăgirea mea e că cei care au intrat trebuia să arate un plus de prospeţime. Ştiam că o să suferim din punct de vedere fizic. Am fost greoi în gândire, în execuţie, n-am surprins cu absolut nimic. Mă aştepam ca jucătorii introduşi să compenseze lipsa de prospeţime fizică, nu s-a văziut. Un joc urât şi un rezultat echitabil. A fost consum incredibil de mare în Cupă, nici mental nu am fost pregătiţi pentru un joc de campionat, lucrul ăsta s-a văzut şi în consecinţă nu am câştigat azi”.

Concluzia, jucătorii sunt singurii vinovaţi.

Astăzi s-au mai disputat partidele:

Csikszereda – Metaloglobus București 2-0

Oțelul Galați – Viitorul Tg. Jiu 2-1

Poli Timișoara – Concordia Chiajna 1-4.

Meciul dintre Unirea Constanța și Gloria Buzău se joacă luni.

Lider este Oțelul Galați, cu 18 puncte acumulate în 8 etape. FC Brașov ocupă locul 14, cu 9 puncte și va evolua în runda viitoare la Tg. Jiu.

…………………………………………………………………………………………………..

FC Brașov – zero în atac.

S-a încheiat disputa, 0-0

Minutul 90+4. O ultimă schimbare la Slatina.

Minutul 89. Vasile Constantin a tras de pe la 35 de metri, puțin alături de țintă.

Minutul 85. Au apărut și primele cartonașe galbene, câte unul de fiecare parte, după o altercație.

Minutul 79. Kirilenko, intrat și el în joc în partea secundă în locul lui Chică Roșă, a irosit o lovitură liberă de la 16 metri, central, șutând în zid.

S-au dus 75 de minute și FC Brașov nu reușește să desfacă defensiva adversă. Același joc de uzură, plictisitor.

Minutul 71. Trei schimbări la CSM Slatina.

Minutul 65. A intrat și Lambrinoc, în locul lui Spătaru. Și Vasile Constantin l-a schimbat pe Negrean.

A trecut o oră de joc. CSM Slatina a prins curaj, punând accent și pe atac.

Minutul 58. Slatina a avut o transversală, iar apoi Micu a scos, fantastic, șutul lui C. Radu.

Minutul 57. Mare ratare a oaspeților, după o gafă imensă în apărarea brașoveană (Oltean).

Minutul 56. „Bombă” a celor de la FC Brașov, de pe la 25 de metri, peste poartă.

Minutul 54. A ieșit Mbombo, a intrat Angelov.

S-a dat startul părții secunde.

Final de repriză, 0-0.

Minutul 42. Primul șut pe poartă al oaspeților, unul anemic.

Minutul 38. Chică Roșă a reluat precum la rugby din careu.

Minutul 34. Diogo Izata a tras de pe la 25 de metri, peste poartă.

S-au scurs 30 de minute. Meci plictisitor. Fazele de poartă se dau cu… pipeta.

Minutul 17. Mbombo a șutat pe lângă poartă din careu, după ce Dumbravă i-a dat o pasă utilă.

A trecut primul sfert de oră – nimic notabil. FC Brașov domină, dar fără a pune presiune pe defensiva adversă.

Minutul 8. Acțiune a lui Negrean, încheiată cu un șut slab, reținut lejer de portarul Slatinei.

Sunt foarte puțini spectatori.

A început partida.

S-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Alexandru Vagner.

FC Brașov (galben-negru) joacă în formula: Micu – Dumbravă, Marc, T. Oltean, Fustar (cpt.), Lascu, Diogo Izata, Spătaru, Negrean, Mbombo, Chică Roșă. Rezerve sunt: Mikulic – V. Constantin, Jovanovic, Angelov, Cociș, Lambrinoc, Mitrov, Kirilenko, De Amorim. Antrenor: D. Alexa.

CSM Slatina (alb complet) mizează pe: I. Pop – R. Gherghe, Doman (cpt.), Oprescu, Sălcianu, D. Toma, Pisaru, Nițu, Mitran, Trașcu, Leață. Rezerve sunt: Preduț – Palade, M. Șerban, Simoes, Trancă, M. Manea, C. Dinu, C. Radu, Popovici. Antrenor: D. Oprescu.

Astăzi, de la ora 11.00, FC Brașov va juca cu CSM Slatina în etapa a 8-a a Ligii 2.

Avancronica lui Dan Alexa

„Întâlnim Slatina, o echipă care arată bine fizic. Şi-a menajat tot lotul pentru meciul de Cupă. Noi venim după 120 de minute grele, foarte grele, cu om în minus – UPDATE. FC Brașov, lovită de ghinion cu Hermannstadt în Cupa României / Declarația lui Alexa. Am jucat aproape 10 minute în 10 oameni, sper să nu se vadă lucrul ăsta. O să încerc să bag jucători care au evoluat mai puţin, să fie proaspeţi. Mă gândesc şi la o schimbare de sistem, pentru că trebuie să mă pliez pe ce pot jucătorii în momentul ăsta. Slatina o echipă incomodă, o echipă care aleargă, cu un jucător special, pe care l-am avut şi elev, Doman”, a declarat Dan Alexa potrivit fcbv.ro.

Intrarea spectatorilor este liberă.

Partida FC Brașov – CSM Slatina va fi condusă la centru de Sergiu Anton (București), ajutat la tușe de Doru Petre (Bucov – Prahova) și Marius Bălan (Cluj).

Observatori sunt Mircea Ciglenean (Cluj) și Mihai Prunariu (Tg. Jiu).

FC Brașov își ia astăzi adio de la Vagner

Cei de la FC Brașov au anunțat că cei care vor să participe la meciul cu Slatina, care se va juca în memoria fostului „stegar”, pot veni la stadion și pot ajuta familia lui Alex donând o sumă de bani, oricât de mică, în cutiile puse la dispoziție la tribuna oficială și tribuna a 2-a.