FC BRAȘOV, triumf în deplasare prin „dubla” lui Fustar! Amănunte…

FC Brașov s-a impus cu 2-1 la Tg. Jiu, contra celor de la Viitorul, în etapa a 5-a din play-out-ul Ligii 2 – Seria B la fotbal. Ambele goluri ale „galben-negrilor” au fost înscrise de croatul Fustar. În urma acestei victorii, FC Brașov este sigură de locul 5, care asigură prezența în barajul pentru menținerea în eșalonul secund, unde adversară îi va fi Poli Timișoara. Băieții antrenați de Călin Moldovan vor sta în penultima rundă, pe 30 aprilie, urmând ca în ultima (7 mai) să se confrunte pe teren propriu cu deja retrogradata Astra Giurgiu.

În celelalte dispute ale rundei de astăzi s-au consemnat scorurile: Unirea Dej – Astra Giurgiu 1-0; Unirea Constanța – Ripensia Timișoara 2-1.

Final de meci.

Minutul 86. FC Brașov a marcat din nou, grație aceluiași Fustar. Conduce cu 2-1 la Tg. Jiu și este sigură de prezența în barajul pentru menținerea în Liga 2.

Minutul 80. FC Brașov are inițiativa, cu un om în plus pe teren, dar tabela arată tot 1-1.

Minutul 70. Scorul a rămas 1-1.

Minutul 60. Nu s-a mai înscris, 1-1 arată tabela de marcaj.

Minutul 50. Scorul este, în continuare, 1-1.

A început repriza secundă.

În celelalte meciuri din etapa de astăzi a play-out-ului Ligii 2 la fotbal – Seria B, nu s-a marcat în primele 45 de minute: Unirea Dej – Astra Giurgiu 0-0; Unirea Constanța – Ripensia Timișoara 0-0.

S-a fluierat finalul primei reprize. Gazdele vor juca în inferioritate numerică în partea secundă, fundașul Sveicauskas fiind eliminat în minutul 40.

Minutul 38. Echipa antrenată de Călin Moldovan a egalat imediat prin fundașul central croat Fustar (foto – Facebook FC Brașov). Este 1-1.

Minutul 35. FC Brașov este condusă la Tg. Jiu cu 1-0. A înscris Brînzan cu un șut la vinclu.

Meci de uzură, plictisitor, fără ocazii clare de gol.

Minutul 30. Este tot 0-0.

Minutul 20. Nu s-a înscris până acum.

Eugen Trică, antrenorul grupării gorjene, nu este prezent la meci.

Minutul 10. Scorul este 0-0.

A început partida. Cele două formații s-au mai întâlnit, în acest sezon, la Brașov, pe 1 august 2021, partida încheindu-se la egalitate, 2-2.

Viitorul Pandurii joacă în formula: Eftimie – Dănescu, Băican, Sveicauskas, Pîrcălabu, Țegle, Brînzan, Gîrbiță, Vulpe, Dodoi, Cip. Rus (cpt.). Rezerve sunt: Krupenschi – Godja, Core, Ciul, Vespe, Al. Dulca, Mitrică, G. Tudoran, Misarăș. Antrenor secund: Ovidiu Dănănae.

FC Brașov îi aliniază pe: L. Popescu – H. Popa, Gherghe, Fustar, Dumbravă (cpt.), V. Constantin, R. Iorga, M. Burlacu, Piper, Angelov, Negrean. Rezerve sunt: Gârniță – Mitroi, Lambrinoc, Vl. Mihalcea, Lascu, El-Azzouzi, Drăgoi, B. Roșu, Ad. Voicu. Antrenor: Călin Moldovan.

…………………………………………………………………………………………………..

FC Brașov joacă astăzi, de la ora 11.00, în play-out-ul Ligii 2 la fotbal, în deplasare, cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu – vezi: FC BRAŞOV, meci la Tg. Jiu în Vinerea Mare. Horia Popa, încântat de noua poziţie pe care e folosit

Meciul este arbitrat de Sorin Vădana (Cluj-Napoca). Asistenți au fost delegați Petrică Ionuț Cîmpeanu (Cluj-Napoca) și Ioan Daniel Humiță (Armeniş – Caraş Severin). Observatori sunt: Zaharia Ciev (Timişoara) și Florentin Barbu (Giurgiu).