FC BRAȘOV, șansă imensă să scape și de baraj! DETALII…

UPDATE. După eșecul echipei sale, Ripensia Timișoara, pe teren propriu, în fața celor de la FC Brașov (vezi mai jos), antrenorul Florin Fabian a declarat: „Am omis la conferința de presă să spun faptul că băieții au fost demoralizați, după ziua de vineri, când au aflat despre intenția clubului de a nu mai înscrie Ripensia în Liga 2 din această vară. În aceste condiții, înfrângerea de astăzi nu pot să mi-o asum”.

Fabian a lăsat de înțeles că intenționează să demisioneze.

În Liga 3, Seria a 5-a, SR Brașov a pierdut pe teren propriu, 2-4, în fața celor de la Pucioasa.

…………………………………………………………………………………………………..

FC Braşov a obţinut un succes important, 3-2, în deplasare, cu Ripensia Tinişoara, în prima rundă a play-out-ului Ligii 2.

După acest succes, braşovenii au scăpat în mare măsură de emoţii în lupta cu Unirea Constanţa pentru evitarea ultimului loc direct retrogradabil. Constănţenii au pierdut acasă cu Unirea Dej, 1-2, şi sunt acum la 6 puncte în spatele „galben-negrilor”. Totodată, FC Braşov s-a apropiat la 7 lungimi de Viitorul Tg. Jiu, dar e încă departe de salvarea directă. Cel mai probabil, braşovenii vor juca barajul de salvare, cu ocupanta locului 5 din cealaltă grupă a play-out-ului, loc pe care ar putea termina Poli Timişoara, CSC 1599 Şelimbăr sau Poli Iaşi.

………………………………………………………………………………………………..

Minutul 90+4 – Final. FC Braşov se impune la Timişoara cu 3-2.

Minutul 90 – Schimbare la FC Braşov. Iese Angelov, intră Roşu.

Minutul 74 – Două schimbari la Ripensia. Ies Vidrăşan şi Gladun, intră Matiş şi Stoi.

Minutul 67 – Iorga o readuce pe FC Braşov în avantaj cu un şut din marginea careului de 16 m. Ripensia – FC Braşov 2-3.

Minutul 63 – Două schimbări la FC Braşov. Ies Leonte şi Lambrinoc, intră Iorga şi Andronic.

Minutul 55 – Schimbare la FC Braşov. Iese El Azzouzi, intră Constantin.

Minutul 49 – Cu un om în minus, gazdele egalează. Vidrăsan face 2-2, după un corner executat de Piftor.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 46 – Două schimbări la Ripensia. Au ieşit Mitrov şi Călin, au intrat Macriţchii şi Piftor.

Minutul 45+1 – Pauză la Timişoara.

Minutul 45 – Gherghe este avertizat.

Minutul 44 – Golda înscrie din colţul careului mic şi reduce din handicap. Ripensia Timişoara – FC Braşov 1-2.

Încă o veste bună pentru FC Braşov. Unirea Dej conduce la Constanţa, 1-0, cu Unirea. La aceste rezultate, braşovenii au 6 puncte peste constănţeni şi au un avantaj important în lupta pentru evitarea retrogradării directe.

Minutul 39 – Angelov dublează avantajul oaspeţilor, după o acţiune personală. FC Braşov conduce cu 2-0.

Minutul 34 – Schimbare la gazde. Iese Ene, intra Rogac.

Minutul 33 – Portarul Dobre scoate mingea şutată din careu de El Azzouzi.

Minutul 31 – H. Popa vede cartonaşul galben.

Minutul 28 – Ţieranu vede cartonaşul roşu, după un fault asupra lui Negrean.

Minutul 11 – Lansat de El Azzouzi, Lambrinoc scapă singur cu portarul şi înscrie simplu. FC Braşov conduce cu 1-0 la Timişoara.

Echipele de start:

Ripensia: Dobre – Sturzu, Lalic, Tieranu, Vidrăşan, Golda, Ene, Mitorv, Călin, Gladun.

Rezerve: Rus – Rogac, Piftor, Matiş, Macriţchii, Moraru, Fridrich, Stoi, Mihart.

FC Braşov: Popescu – H. Popa, Maric, Gherghe, Dumbravă, Lambrinoc, Negrean, Leonte, Angelov, El Azzouzi, Tesija.

Rezerve: Gârniţă – Mitroi, Răduciou, Iorga, Andronic, Roşu, Constantin, Lascu, Burlacu.

Astăzi, de la ora 11.00, pe Stadionul Electrica din Timișoara, FC Brașov se va confrunta cu formația gazdă Ripensia în prima etapă a play-out-ului Ligii 2 – Seria B.

Vezi ce a declarat antrenorul Călin Moldovan, înaintea meciului de la Timișoara…

În tur, foto: Facebook Ripensia Timișoara, scorul a fost egal, 1-1.