FC BRAȘOV, remiză și cu Poli Timișoara, în inferioritate numerică

FC Brașov a obținut un punct din deplasarea de la Timișoara, 0-0 cu Poli, după ce a jucat în ultimele 30 de minute în inferioritate numerică, Lambrinoc fiind eliminat. Portarul Micu, al „galben-negrilor”, a fost cel mai bun jucător de pe teren, salvându-și echipa de la primirea golului în cel puțin trei rânduri. Dacă în defensivă brașovenii au stat bine, în atac au fost – și de această dată – deficitari. Astfel, formația lui Dan Alexa a acumulat două puncte în clasament, rămânând în subsolul Ligii 2. Urmează întâlnirea cu Ripensia Timișoara, pe Stadionul „Tineretului”.

Astăzi, în etapa a 3-a din Liga 2, s-au mai jucat partidele: Minaur Baia Mare – Ripensia Timișoara 1-1; Unirea Slobozia – Metaloglobus București 1-0; Concordia Chiajna – CSC Dumbrăvița 2-2; Unirea Dej – Poli Iași 1-2; Gloria Buzău – CSM Slatina 1-1; Progresul Spartac București – Șelimbăr 1-2; Viitorul Tg. Jiu – Dinamo București 2-0.

Final de meci pe o ploaie torențială.

Minutul 90+6. Vasile Constantin a șutat pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă.

Minutul 89. Bară și în contul lui Poli! Mingea a fost trimisă de Benzar.

Minutul 86. Bară pentru FC Brașov!

Minutul 85. Și antrenorul Dan Alexa a fost avertizat, pentru proteste, în timp ce gazdele au efectuat alte două schimbări.

Minutul 83. Vasile Constantin a trimis spre poartă, periculos, dintr-o lovitură liberă, dar bănățenii au respins balonul.

Minutul 78. Iorga și Dumbravă, în locul lui Oltean și De Amorim, la oaspeți.

Minutul 77. A intrat și Daniel Benzar la Poli.

Minutul 76. După ce Bryneus a gafat ca un începător din careu, Vasile Constantin a tras peste poartă de pe la 20 de metri.

Minutul 74. Șutul lui Fustar din careu a fost blocat.

Minutul 73. La FC Brașov au intrat Burlacu și V. Constantin, schimbându-i pe Jovanovic și Saim.

Minutul 70. Țangulea a reluat cu capul, din 6 metri, pe lângă poartă.

Minutul 66. Marc, în locul lui Angelov, la FC Brașov.

Minutul 65. Șut Zaluschi cu pământul, Micu a fost iar la post.

Minutul 63. Dublă schimbare la Poli Timișoara. Bryneus și Țangulea, în locul lui Mudrazija și Bîrnoi.

Minutul 62. Lambrinoc a căzut în careu, a solicitat un penalty, dar a primit cartonaș galben pentru simulare. Cum e al doilea, a fost eliminat.

Minutul 58. Și Saim a luat cartonaș galben.

Minutul 55. Lambrinoc n-a putut trimite în poartă, din apropiere, centrarea lui Oltean.

Minutul 53. Bîrnoi a tras ca la rugby dintr-o poziție favorabilă.

Minutul 52. Chică Roșă a reluat cu capul, din careu, peste poartă, după un corner.

A început partea secundă.

Sfârșit de repriză, 0-0. S-a jucat prea puțin fotbal, în special din partea oaspeților…

Minutul 45+2. Șut de la distanță al gazdelor (S. Pană), spre vinclu, Micu a scos din nou.

Minutul 40. Silviu Pană a șutat din careu, din vole, cu pământul, Micu a respins mingea.

Minutul 37. „Ploaie” de cartonașe galbene, a primit și antrenorul Bogdan Andone.

Minutul 35. Jovanovic, Radu și Bîrnoi au fost, de asemenea, avertizați, în urma unei încăierări.

Minutul 33. Lambrinoc a văzut și el cartonașul galben, la o intrare dură asupra lui Taub.

Minutul 24. Poli a început să preseze, de două ori brașovenii au respins mingea din apropierea porții.

Minutul 22. Zaluschi a fost avertizat, după un fault făcut la același Saim.

Minutul 21. Zaluschi a tras sub transversală, din afara careului, Micu a scos balonul în corner.

Meci plictisitor, cu destule pase greșite de ambele părți, fără ocazii.

Minutul 10. FC Brașov a avut prima ocazie, șut de pe la 30 de metri, din lovitură liberă (Saim), portarul gazdelor prinzând mingea cu oarece emoții.

Minutul 3. Mudrazija a primit cartonașul galben pentru un fault comis asupra lui Saim.

A început partida, cu 5 minute întârziere.

FC Brașov (galben-negru) joacă în următoarea formulă: Micu – Sorsa, Fustar (cpt.), Jovanovic, T. Oltean – Saim Tudor, Noguera De Amorim, R. Lazăr – Lambrinoc, Angelov, Chică Roșă. Rezerve sunt: Mutu – Toderașcu, Dumbravă, Burlacu, V. Constantin, Negrean, Lascu, Marc, Iorga. Antrenor: Dan Alexa (foto 2).

Poli Timișoara (alb-violet) evoluează cu: Isvoranu – Germinio, Tsvetkov, Radu, Taub, Pureca, Zaluschi, Ignea, Pană, Mudrazija, Bîrnoi (cpt.). Rezerve sunt: Kukich – Mada, Țangulea, Milea, Boariu, Benzar, Bakoș, Bryneus, Bocșan. Antrenor: Bogdan Andone.

…………………………………………………………………………………………………..

Astăzi, începând cu ora 11.00, FC Brașov va întâlni Poli Timișoara, în deplasare, într-un meci contând pentru etapa a 3-a din Liga 2.

Dan Alexa, antrenorul oaspeților, vrea să bifeze prima victorie a Brașovului din actualul sezon, după primele două runde acumulând un singur punct în clasament.

Marius Chioran (Florești – Cluj) va conduce la centru partida, asistenți fiind Ovidiu Timar (Oradea) și Alexandru Mihăilă (Rm. Vâlcea).

Observatori au fost delegați Cristina Babadac (Alexandria) și Horațiu Stănescu (Craiova):