FC BRAȘOV. O Țâră de speranţă. Victoria cu Viitorul îi ţine în viaţă pe „stegari”

Minutul 90+3 – Final. FC Brașov câștigă la Chiajna, 2-0 cu Viitorul și păstrează șanse de salvare.

Minutul 88 – Moraru vede cartonașul galben.

Minutul 83 – Schimbare la FC Brașov. Leko îl înlocuiește pe M. Constantinescu.

Minutul 79 – L. Ganea vede cartonașul galben.

Minutul 78 – Nicoliţă, lansat de Marin, scapă singur cu Mutu, trece mingea peste portarul brașovean, dar apoi reia cu capul pe lângă poarta goală.

Minutul 69 – Marin trimite mult peste poartă de pe la 20 de metri.

Minutul 64 – Schimbare la FC Brașov. Buga îl înlocuiește pe Țâră.

Minutul 61 – Dublă schimbare la Viitorul. Ies Gavra și Vână, intră Mitriţă și I. Hagi.

Minutul 57 – Gavra șutează slab din careu, Mutu nu are emoţii și reţine simplu.

Minutul 53 – Schimbare la FC Brașov. L. Ganea îl înlocuiește pe Cr. Ganea.

Minutul 52 – Marin este avertizat.

Minutul 47 – Vână șutează din afara careului, mingea trece peste bară.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 46 – Schimbare la Viitorul. Iese Daminuţă, intră Marin.

Minutul 45+1 – Pauză.

Minutul 42 – GOOOOOOL FC Brașov. Aganovic execută o lovitură liberă de pe dreapta. Moraru profită de faptul că jucătorii gazdelor nu au nici o reacţie și înscrie cu capul. 0-2.

Minutul 39 – Mutu are încă o intervenţie bună, de această dată la șutul bun al lui Daminuţă.

Minutul 33 – M. Constantinescu nu prinde poarta deși s-a afalt liber la 16 metri.

Minutul 33 – Novak centrează de pe stânga, Țâră reia peste din interiorul careului.

Minutul 31 – Mutu scoate în corner mingea șutată de Gavra de la 18 metri. Cea mai mare ocazie de gol a gazdelor.

Minutul 25 – Hodorogea trage de la 25 de metri, mingea trece departe de poartă.

Minutul 22 – Meci fără ocazii la Chiajna. Gazdele au posesia, dar nu reușesc să pune presiune la poarta lui Mutu.

Minutul 12 – Mutu reţine mingea șutată de Vână de la 16 metri.

Minutul 9 – „Stegarii” se simt ca acasă la Chiajna, fondul sonor fiind asigurat de cei aproximativ 50 de fani brașoveni prezenţi în tribună.

Minutul 4 – GOOOOOOL FC Brașov. Contraatac perfect al „stegarilor”. M. Constantinescu face o cursă de 40 de metri, îi pasează decisiv lui Țâră, iar acesta îl învinge pe Albuţ. 0-1.

Minutul 1 – A început meciul.

FC Brașov are șanse minime de a evita retrogradarea, dar acestea încă există, iar următorul pas pe lunga listă de lucruri care trebuie să se întâmple ţine exclusiv de elevii lui Adrian Szabo. FC Brașov trebuie să câștige confruntarea de la Chiajna cu Viitorul, care va începe la ora 18.30. Orice alt rezultat în această dispută înseamnă retrogradarea matematică a echipei de la poalele Tâmpei.

Echipele de start:

Viitorul: Albuţ – Hodorogea, Țâru, Mamele, Mitrea – Benzar, Daminuţa – Nicoliţă, Tănase, Vână – Gavra.

FC Brașov: Mutu – Străuţ, Novakovic, L. Goian, Novak – Moraru, Zlomislic – M. Constantinescu, Aganovic, Cr. Ganea – Țâră.