FC BRAȘOV, în sfârșit victorie! Triplă El-Azzouzi!

După 8 înfrângeri consecutive, FC Brașov a reușit o victorie în Liga 2, astăzi, contra celor de la Unirea Constanța, scor 4-2, acumulând 12 puncte din 16 etape disputate. Au fost și ceva emoții pentru echipa antrenată de Călin Moldovan, care a fost condusă cu 0-1, iar ulterior egalată la 2. Zakaria El-Azzouzi, olandezul de origine marocană, a fost omul meciului, grație celor 3 goluri marcate. Urmează, acum, pauza de iarnă și un lung șir de schimbări în tabăra brașoveană, în perspectiva unui… nou început, menit să asigure supraviețuirea în eșalonul secund.

Până acum, în etapa a 16-a din Liga 2 s-au mai jucat meciurile: Concordia Chiajna – FC Hermannstadt 0-0; Dunărea Călărași – Dacia Unirea Brăila 3-1; Unirea Slobozia – Viitorul Tg. Jiu 2-0; CSC Șelimbăr – Poli Iași 0-0; Astra Giurgiu – Poli Timișoara 0-2; Unirea Dej – Metaloglobus 1-0; CSA Steaua – FC Buzău 1-0.

Fluier final.

Minutul 90+3. Șuteu, de la oaspeți, a văzut singurul cartonaș galben din această partidă.

Minutul 90. Două noi schimbări la FC Brașov, la trecerea timpului.

Minutul 79. Iorga, un nou șut de pe la 18 metri, respins de Udrea.

Minutul 76. Drăgoi a intrat în locul lui El-Azzouzi. S-a produs o schimbare și la Unirea.

Minutul 71. Brașovenii au mai solicitat un penalty.

Minutul 69. Iorga a șutat peste poartă din 8 metri.

Partida curge spre o victorie a gazdelor. Constanța (mai) încearcă poarta adversă, dar pare secătuită de energie.

Minutul 58. E 4-2 pentru FC Brașov, a înscris tot El-Azzouzi, îndeplinind o formalitate.

Minutul 57. Boția a intrat în locul lui Mihalcea la gazde.

Minutul 55. El-Azzouzi a făcut 3-2, reluând în poartă, elegant, mingea centrată de Burlacu.

Minutul 54. Stavrositu l-a schimbat pe Niță în tabăra oaspeților.

Minutul 52. Constanța a egalat prin nou-intratul Chirițoiu, șut fără replică pentru Mutu de la marginea careului, 2-2.

Minutul 47. Mihalcea a tras într-un adversar dintr-o poziție favorabilă.

Minutul 46. Încă o schimbare la oaspeți: Chirițoiu a intrat în locul lui Lăcătuș.

A început partea secundă.

……………………………………………………………………………………………….

Final de repriză. FC Brașov conduce cu 2-1, grație golurilor date de Negrean și El-Azzouzi, revenind după ce a fost condusă.

Minutul 44. Un nou șut de la distanță al lui V. Constantin, a respins portarul advers. Imediat, El-Azzouzi a înscris pentru 2-1, scăpat singur în careu, din pasa aceluiași Constantin.

Minutul 40. Gazdele au solicitat un 11 metri, arbitrul a lăsat jocul să continue.

Minutul 39. Schimbare la Constanța: Coza a intrat în locul lui Gogor.

Minutul 38. V. Constantin a șutat telefonat, nici o problemă pentru Udrea în a reține mingea.

Disputa s-a mai animat, cât de cât.

Minutul 28. FC Brașov a egalat prin Negrean, din pasa lui El-Azzouzi, 1-1.

Minutul 26. Brașovul presează. Încă un șut, peste poartă.

Minutul 25. Mihalcea a reluat din careu sub transversală, mingea a fost deturnată în corner de portarul oaspeților.

Minutul 22. Constanța a deschis scorul. Dintr-o centrare executată greșit de Cireșoiu, mingea – atinsă și de Dumbravă – a intrat în poartă, surprinzându-l pe Mutu. 0-1!

Minutul 20. După o nouă lovitură liberă executată de Mihalcea, mingea se scurge pe lângă poartă. Dumbravă n-a reușit s-o împingă în plasă.

Meciul e plictisitor, fără ocazii.

Minutul 9. „Cap” al celor de la FC Brașov, pe lângă poarta constănțeană, după un al doilea corner executat de Mihalcea.

O mână de oameni încurajează Unirea Constanța. S-a strigat și Gigi Becali – jucătorii aparțin de FCSB.

Minutul 2. Primul șut spre poartă (peste) al Brașovului, după o lovitură liberă.

Start de partidă.

…………………………………………………………………………………………………..

FC Brașov (galben – negru) are următoarea alcătuire: Mutu – Gherghe, Dumbravă, Burlacu, Leonte (cpt.), Fustar, Vl. Mihalcea, R. Iorga, El-Azzouzi, V. Constantin, Negrean.

Rezerve sunt: Gârniță – Drăgoi, Mitroi, Boția, Lascu, H. Popa, Al. Sabău, Iurcu, I. Roșu.

Antrenor: Călin Moldovan.

Unirea Constanța (roșu complet) îi folosește pe: Udrea (cpt.) – Cireșoiu, Gogor, Bobaru, Șuteu, Lăcătuș, Carabela, Șerbănescu, Nicola, Ad. Niță, R. Tudor.

Rezervele: M. Popescu – Tălmaciu, Coza, Stavrositu, Jerdea, Chirițoiu.

Antrenor: Leonard Strizu.

FC Brașov întâlnește astăzi, de la ora 11.00, pe Stadionul „Tineretului”, formația Unirea Constanța, meciul din etapa a 16-a fiind ultimul disputat în acest an pentru „galben-negrii” în Liga 2.

De ce este confruntarea extrem de importantă pentru echipa antrenată de Călin Moldovan?!… CITIȚI AICI:

FC BRAŞOV, meci crucial cu Unirea Constanţa! Scenariul „NEGRU”…

FC BRAȘOV. Condamnați la…

Partida de astăzi de la Brașov este arbitrată la centru de Claudiu Gaitin din Timișoara, ajutat de asistenții Marius Matica (Oradea) și Patrik Sandu (Timișoara). Observatori au fost delegați Mircea Ciglenean (Cluj) și Cristian Petrean (Hunedoara).

VEZI ȘI: FC BRAȘOV. Urmează desființarea?!…