FC BRAȘOV – FC Buzău, o nebunie de meci!

FC Brașov a pierdut, scor 3-4, pe teren propriu, disputa cu FC Buzău, primind gol în ultimul minut. În minutul 58, gazdele erau conduse cu 0-3 (reușite Neicuțescu, Chică-Roșă, Gaitan), dar au revenit pe final, egalând situația pe tabelă (goluri Angelov și Vlad Mihalcea -2). De remarcat și prestația excelentă a portarului Popescu! Astfel, FC Brașov a rămas pe locul 5, de baraj, în play-out-ul Ligii 2 – Seria B, Unirea Constanța, pe poziție retrogradabilă în prezent, fiind la 5 puncte distanță.

Fluier final.

Minutul 90+1. FC Buzău a marcat, în urma unui contraatac, prin Ekollo, care a fost scos din ofsaid de Burlacu, 3-4.

3 minute de prelungire.

Minutul 90. Vasile Constantin a primit cartonașul galben.

Minutul 87. 3-3! Vlad Mihalcea a punctat iar, cu eleganță.

Minutul 85. Vlad Mihalcea a înscris, cu un șut puternic din careu, 2-3!

Minutul 84. A ieșit și Trebotic, a intrat Oltean.

Minutul 82. Șut slab al lui Roșu, din careu, a reținut Avram.

Minutul 80. D. Burlacu a intrat în locul lui Gaitan.

Minutul 79. Popescu a parat iar, acum în fața lui Chică-Roșă.

Minutul 78. A intrat și Mihalcea, în locul lui Tesija.

Minutul 76. Oteliță a fost avertizat, deși Vasile Constantin trebuia să primească „galbenul” după faultul făcut.

Minutul 75. Pațurcă a șutat pe lângă poartă din careu.

Minutul 72. Trebotic, un nou șut periculos din lovitură liberă, a respins iar Popescu.

Minutul 69. Trei schimbări și la Buzău. Au ieșit Cârstocea, A. Manea și Neicuțescu; au intrat A. Lopez, Ekollo și Pațurcă.

Minutul 67. Popescu a respins providențial din fața porții.

Minutul 65. Maric a reluat cu capul, din careu, pe lângă. Forcing al brașovenilor!

Minutul 64. Trei schimbări la FC Brașov: Iorga, Roșu și Negrean i-au înlocuit pe Lambrinoc, El-Azzouzi și Piper.

Minutul 63. Piper, șut peste de la marginea careului.

Minutul 62. El-Azzouzi a reluat cu capul din careu, puțin pe lângă poartă.

Minutul 58. După o degajare a lui Popescu, Angelov a redus din handicap, reluând cu capul, deși a fost lovit de Avram, goalkeeper-ul Buzăului, 1-3.

Minutul 56. Manea l-a încercat și el pe Popescu.

Minutul 55. Gaitan a făcut 3-0 pentru Buzău după o fază frumos lucrată.

Minutul 49. Laurențiu Popescu a scos de la vinclu mingea trimisă de Trebotic din lovitură liberă.

A început partea a doua.

Final de repriză. FC Buzău conduce cu 2-0 la Brașov – goluri Neicuțescu și Chică-Roșă, dar avantajul putea fi mult mai mare după numărul ocaziilor avute.

Minutul 45. Trebotic a șutat din lovitură liberă (20 de metri), Popescu a fost iar la post.

Minutul 38. Cârstocea a șutat sub transversală, a respins din nou Popescu.

Minutul 35. Chică-Roșă a tras din careu, a respins portarul Popescu în corner.

Minutul 31. „Cap” Lambrinoc din 6 metri, pe lângă poartă. E prima ocazie a gazdelor.

Minutul 28. Găsit în careu, Chică-Roșă a tras peste poartă din poziție bună.

Minutul 21. Șut al celor de la Buzău, de pe la 30 de metri, puțin pe lângă vinclu. Brașovenii par groggy.

Minutul 16. Buzăul a înscris iar, 2-0. Chică-Roșă a șutat plasat, din marginea careului de 16 metri.

Minutul 15. Lambrinoc a primit cartonașul galben.

Minutul 11. Neicuțescu a deschis scorul – a împins mingea în plasă, 1-0 pentru Buzău, după un contraatac, în urma căruia, inițial, un fundaș brașovean (Burlacu) a respins de pe linia porții.

Minutul 6. Lambrinoc a centrat în fața porții, a reținut portarul Avram.

Minutul 4. Primul șut spre poartă i-a aparținut Buzăului, prin Chică-Roșă.

Start de partidă.

…………………………………………………………………………………………………..

FC Brașov (galben-negru) joacă în formula: L. Popescu – Burlacu, Maric, Gherghe, Dumbravă – Tesija, Piper – Lambrinoc, El- Azzouzi, V. Constantin – Angelov. Rezerve sunt: Mutu – Iorga, Negrean, Fustar, H. Popa, Roșu, Boția, Mihalcea și Lascu. Antrenor: Călin Moldovan.

FC Buzău (alb complet) mizează pe: Avram – Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu, Gaitan, Trebotic, Cârstocea, A. Manea, Chică-Roșă, Neicuțescu. Pe banca de rezerve se află: R. Stoian – C. Petr e, D. Burlacu, A. Lopez, Ekollo, Pațurcă, T. Oltean, Zamfir, Cr. Ciobanu. Antrenor: Cristian Pustai.

Astăzi, de la ora 11.00, FC Brașov se confruntă cu FC Buzău pe Stadionul „Tineretului”, meciul contând pentru etapa a doua a play-out-ului Ligii 2, Seria B – FC BRAȘOV. Va lăsa Buzăul garda jos? Ce a declarat Călin Moldovan…

În cazul unei victorii, elevii lui Călin Moldovan se vor apropia de ocupanta locului 4 în clasament, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, care a făcut egal pe teren propriu, 3-3 cu Unirea Constanța.

În celălalt duel din grupă, Ripensia Timișoara a învins Astra Giurgiu în deplasare, 3-1, fosta prim-divizionară fiind, deja, retrogradată în Liga 3.

Partida de la Brașov este arbitrată la centru de Eduard Ioniță (Galați), acesta fiind ajutat la tușe de Cosmin Bojan (Tg. Mureș) și Damian Antal (Bacău). Observatori au fost desemnați Zaharia Ciev (Timișoara) și Mihai Prunariu (Tg. Jiu).