FC BRAȘOV, EGAL cu o echipă din a 4-a ligă poloneză! UPDATE. Declarația antrenorului Călin Moldovan…

FC Brașov a remizat, astăzi, 0-0, în cadrul stagiului de pregătire din Antalya, cu Wieczysta Krakow, care activează în al 4-lea eșalon al fotbalului din Polonia. Amicalul a fost echilibrat, elevii antrenați de Călin Moldovan arătându-și, din nou, ineficiența în atac, chestiune ce ar trebui să îngrijoreze acum, cu puțin timp înaintea reluării Ligii 2. De remarcat că gruparea poloneză a pierdut, fără drept de apel, meciul de verificare anterior, scor 0-4, cu Corvinul Hunedoara, formație din Liga 3.

FC Brașov a evoluat într-un sistem 1-3-4-3, astfel: Mutu – Gherghe, Răducioiu, Dumbravă – H. Popa, Drăgoi, Piper, Lascu – Vl. Mihalcea, El-Azzouzi, Angelov. Au mai intrat: Burlacu, Tesija, Negrean, Lambrinoc, Fustar, Leonte, Roșu și Mitroi.

UPDATE. „A fost un meci bun împotriva unei echipe poloneze foarte bune, care are în componență jucători experimentați. Am avut ocazii mari prin El-Azzouzi, Mihalcea, Lascu, Negrean, Lambrinoc și Tesija. Sunt mulțumit de jocul făcut de băieți”, a declarat antrenorul principal al echipei FC Brașov, Călin Moldovan, la finalul întâlnirii.

……………………………………………………………………………………………….

Minutul 90. Fluier final.

Minutul 82. Un nou șut de la distanță al celor de la „new” FC Brașov, puțin pe lângă vinclu.

Minutul 81. Brașovul a avut trei oportunități de a trimite mingea în poartă, ultimul șut, din poziție de gol, fiind trimis ca la… rugby.

Minutul 75. Tot 0-0.

Minutul 66. Încă un șut sub transversală al brașovenilor, scos de goalkeeper-ul advers.

Minutul 60. În continuare e 0-0. S-au efectuat mai multe schimbări în ambele echipe.

Minutul 58. Mihalcea a șutat sub transversală din marginea careului, portarul advers a respins în corner.

Minutul 53. Mutu a scos un șut de la 10 metri, tras cam slab de un polonez.

Minutul 49. Elevii lui Călin Moldovan au solicitat un penalty. Arbitrul a lăsat jocul să continue.

A început repriza secundă.

Pauză. Scorul este 0-0 după o primă repriză echilibrată.

Minutul 45. Ocazie pentru Krakow. Șut din interiorul careului, circa 12 metri, puțin pe lângă poartă.

Minutul 40. FC Brașov a avut o bară transversală (Mihalcea), în urma unui șut puternic de pe la 25 de metri.

Minutul 35. În continuare e 0-0. Echipa din Polonia e periculoasă prin centrările în careu și reluările cu capul.

Minutul 29. Scăpat singur, El-Azzouzi a avut o ocazie mare – a șutat din marginea careului, puțin pe lângă poartă. Polonezii au ripostat imediat, având și ei o situație importantă, dar arbitrul a dictat fault în atac.

Minutul 20. Scorul este 0-0. Se joacă pe o vreme însorită. Ambele formații au culorile galben-negru. Polonezii joacă în galben, ai noștri, în negru.

– A început meciul.

Astăzi, de la ora 10.30, în cadrul stagiului efectuat în Antalya, FC Brașov (locul 16 în Liga 2) va întâlni formația poloneză Wieczysta Krakow, din a patra divizie.

La echipa din Polonia tocmai a sosit mijlocașul francez Thibault Moulin (32 de ani – foto 3), care a plecat de la Academica Clinceni, din cauza problemelor financiare existente la gruparea ilfoveană.

În primul amical susținut în Turcia, Wieczysta Krakow a pierdut în fața celor de la Corvinul Hunedoara, din Liga 3, cu scorul de 4-0.