FC BRAȘOV continuă în Liga 2, după o nouă victorie cu Poli Timișoara!

FC Brașov a învins-o astăzi cu 1-0 pe Poli Timișoara, după 2-1 în turul barajului, și rămâne în eșalonul secund al fotbalului românesc. Gazdele au dominat tactic întâlnirea, iar golul marcat de bulgarul Angelov în minutul 72 i-a scutit pe brașoveni de emoții în finalul confruntării. De văzut, acum, ce schimbări vor fi la FC Brașov, mai ales că șefii din Primărie ar viza promovarea în Liga 1 la finele stagiunii viitoare.

Fluier final.

Minutul 89. Angelov a fost schimbat cu Bogdan Roșu la FC Brașov.

Minutul 85. Sîntean a șutat din careu, Popescu a scos cu un plonjon frumos. A fost prima mare situație de gol a Timișoarei în acest meci.

Minutul 82. FC Brașov a mai schimbat doi jucători: Horia Popa și Lascu au intrat în locul lui Vasile Constantin și Negrean.

Minutul 77. Sîntean l-a înlocuit pe Gerbi în tabăra oaspeților.

Minutul 73. Două schimbări la gazde: au intrat Iorga și Leonte, în locul lui Lambrinoc și Piper.

Minutul 72. Scăpat singur, Angelov a înscris pentru FC Brașov, 1-0, după o gafă a echipei adverse.

Minutul 69. Șofran a intrat în locul lui Lazăr, la Poli.

Minutul 60. FC Brașov a închis jocul, mai mult ca în prima repriză, mizând pe un rezultat de egalitate, cu care rămâne în Liga 2. Timișorenii nu par capabili să desfacă defensiva „galben-neagră”.

Minutul 58. Ursu a reluat spre poarta brașoveană de la distanță, Popescu a prins în doi timpi.

Minutul 54. Negrean a intrat în careu, de unde a șutat în portarul Păduraru, care a ieșit în întâmpinarea sa.

Minutul 53. Încă un șut de la distanță al oaspeților, tras de Doru Andrei; Popescu a reținut.

A început partea a doua a meciului.

Final de repriză, scorul este 0-0.

Minutul 43. Piper a tras pe centrul porții din lovitura liberă rezultată, iar Păduraru a prins fără probleme.

Minutul 42. Și Bocșan a primit cartonașul galben. El l-a oprit prin fault pe Angelov, scăpat spre poarta timișoreană.

Minutul 39. Angelov a pătruns în careu, șutând pe lângă poartă.

Meci de luptă, fără ocazii mari.

Minutul 29. Și Ursu a „văzut” galben.

Minutul 22. Ignea a fost avertizat, după ce l-a faultat pe Vasile Constantin.

Minutul 19. Călin Moldovan, antrenorul gazdelor, a primit cartonașul galben pentru proteste.

Minutul 18. Negrean, la 6 metri de poartă, a fost blocat de fundașii „viola”, după centrarea lui Angelov.

Minutul 16. Rareș Lazăr a reluat din 6 metri, din unghi, după un corner, dar Popescu a blocat.

Minutul 10. Încă un șut de la distanță al oaspeților, tras de Ursu, pe lângă poartă.

S-a intrat într-un joc de uzură, cu timișorenii având o ușoară inițiativă.

Minutul 4. Poli a ripostat. Șut de pe la 25 de metri, Popescu a respins în corner.

Minutul 2. Vasile Constantin, șut puțin pe lângă poartă de la 18 metri.

Start de partidă.

FC Brașov (galben-negru) joacă în formula: L. Popescu – Gherghe, Fustar, M. Burlacu, Drăgoi, Dumbravă (cpt.), V. Constantin, Piper, Negrean, Lambrinoc, Angelov. Rezerve sunt: D. Mutu – H. Popa, Leonte, Lascu, Mihalcea, B. Roșu, R. Iorga, Toderașcu, Ad. Voicu. Antrenor: Călin Moldovan.

Poli Timișoara (alb-violet) aliniază formația: Păduraru – D. Radu, Mera (cpt.), Bocşan, Pamfile, Bîrnoi, Ignea, R. Lazăr, D. Andrei, Gerbi, Ursu. Iată și rezervele: Murariu – Plumbuitu, Bakoş, Huminic, Rogosic, Oanea, Sîntean, Iamandache, Șofran
Antrenor: Antonio Foale.

Meciul este arbitrat de Iulian Călin (Ştefăneşti – Argeş), ajutat de asistenții Mihăiță Necula și Cosmin Vătămanu (ambii din Bucureşti). Observatori au fost delegați Teodora Albon (Cluj-Napoca) și Ciprian Prisăcaru (Târgovişte).

…………………………………………………………………………………………………..

Astăzi, de la ora 12.30, pe Stadionul „Tineretului”, FC Brașov se va confrunta cu Poli Timișoara în manșa secundă a barajului de supraviețuire în eșalonul secund. În tur, în orașul de pe Bega, elevii antrenați de Călin Moldovan s-au impus cu 2-1.

Noua ediție a Ligii 2 va începe în data de 6 august.