FC BRAȘOV. Cascadorii râsului, reprezentație la Mioveni

FC Brașov este o echipă moartă din toate punctele de vedere. Deși au mai primit un salariu, fiind aproape la zi, jucătorii au decis să nu își mai facă meseria în play-off-ul Ligii 2, demonstrația de cascadorii râsului de astăzi, de la Mioveni, arătând clar acest lucru.

În prima repriză a disputei, „stegarii” nu au jucat nimic, iar gazdele au ratat vreo șapte ocazii mari. Până la urmă, argeșenii au deschis scorul chiar înainte de pauză, când Năstăsie a transformat penalty-ul dictat de arbitrul Denis Haidiner pentru faultul de jucător amator făcut de Pană asupra lui Biceanu. În debutul părții a doua, băieții legitimați la FC Brașov și-au continuat recitalul comic. Nilă a făcut 2-0 din pasa lui A. Popa în minutul 47, iar 60 de secunde mai târziu Moraru a decis să le ofere rivalilor un nou penalty și l-a culcat pe Ayza în suprafața de pedeapsă. A transformat Năstăsie și scorul a devenit 3-0. La prima apariție mai periculoasă în careul advers, Matei a redus din handicap după ce portarul Popescu a respins prost, în față, mingea șutată de Coman. În minutul 71, H. Popa a punctat și el din centrarea lui Buga, dar era clar că „stegarii” nu puteau emite pretenții nici măcar la un rezultat de egalitate. După doar trei minute, Florescu a profitat de apărarea ridicolă a echipei lui Adrian Szabo și a stabilit scorul final, 4-2.

Minutul 90+2 – Final.

Minutul 74 – Gol CS Mioveni. Florescu îl învinge pe Mutu cu un șut de pe la 25 de metri. 4-2.

Minutul 72 – Schimbare la CS Mioveni. Iese Nilă, intră Vintilă.

Minutul 71 – Gol FC Brașov. Buga centrează de pe dreapta, iar H. Popa trimite în plasă din șase metri. 3-2.

Minutul 69 – Schimbare la FC Brașov. H. Popa îl înlocuiește pe Matei.

Minutul 64 – Schimbare la CS Mioveni. Iese A. Popa, intră Inacu.

Minutul 52 – Schimbare la CS Mioveni. Galan îl înlocuiește pe Ayza.

Minutul 52 – Gol FC Brașov. Popescu respinge în față mingea șutată de Coman, iar Matei trimite în poarta goală. 3-1.

Minutul 50 – Gol CS Mioveni. Năstăsie duce scorul la 3-0.

Minutul 49 – Penalty pentru Mioveni, după un fault al lui Moraru asupra lui Ayza.

Minutul 47 – Gol Mioveni. „Stegarii” se plimbă pe teren. Popa intră fără probleme în careu, centrează pentru Nilă, care înscrie simplu. 2-0.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 46 – Două schimbări la FC Brașov. Ies Manole și Pană, intră Livan și Avram.

Minutul 45+2 – Pauză.

Minutul 44 – Gol CS Mioveni. Năstăsie transformă lovitura de la 11 metri. 1-0.

Minutul 43 – Penalty pentru CS Mioveni. Pană are o intervenție de jucător amator asupra lui Biceanu.

Minutul 35 – O nouă ocazie a gazdelor. Florescu trimite din șase metri pe lângă poarta lui Mutu.

Minutul 32 – Năstăsie ajunge și el față în față cu Mutu, iar portarul brașovean are o intervenție excelentă.

Minutul 28 – Pană vede cartonașul galben.

Minutul 27 – Coman îi face cadou mingea lui Florescu, acesta intră în careu, dar nu îl poate învinge pe Mutu.

Minutul 22 – Florescu trimite în bară de la 18 metri. „Stegarii” nu joacă nimic la Mioveni.

Minutul 17 – Florescu trimite pe poartă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, Mutu nu are probleme.

Minutul 10 – Nilă ajunge în situație de unu contra unu cu Mutu și trimite pe lângă bară.

Minutul 8 – Biceanu șutează de la 40 de metri, Mutu reține fără probleme.

Minutul 2 – Ayza trimite mult peste poartă din marginea careului de 16 metri.

Aflați la șase puncte de UTA Bătrâna Doamnă, echipa de pe poziția a doua, care duce în barajul pentru promovare, „stegarii” joacă astăzi, de la ora 12.00, în deplasare, cu CS Mioveni, în etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 2, Seria a 2-a.

Partida este condusă la centru de Denis Haidiner (Hunedoara), ajutat de asistenții Ionel Dumitru (Gherghița) și Joszef Peter (Sf. Gheorghe).

Echipele de start:

CS Mioveni: Popescu – Toriște, Calvin, B. Stoica, E. Stoica, A. Popa, Biceanu, Năstăsie, Ayza, Florescu, Nilă.

FC Brașov: Mutu – Moraru, Puțanu, Istrofor, Negotei – Manole, Coman, Pană, Andor – Buga, Matei.