FC Brașov – balon de oxigen la Tg. Jiu

FC Brașov – balon de oxigen la Tg. Jiu.

Astăzi, FC Brașov a jucat la Tg. Jiu într-un meci contând pentru etapa a 9-a din Liga 2 .

Fotbaliștii „galben-negri”, antrenați de Dan Alexa, s-au confruntat cu cei de la Viitorul. Partida s-a încheiat cu scorul de 3-2 pentru brașoveni.

Pentru oaspeți au marcat Diogo Izata, în minutul 25, șut sub transversală din careu, Marc, în minutul 41, cu capul, după o mare greșeală a portarului gorjenilor, și Chică Roșă, în minutul 74, de asemenea cu o execuție sub transversală. Acesta din urmă intrase pe teren în minutul 69.

Viitorul, echipa antrenată de brașoveanul Florin Stângă, a condus cu 1-0 și 2-1.

Dan Alexa nu s-a dezmințit nici de această dată. „Chirurgul” a primit și acum un cartonaș galben pentru proteste.

Astfel, formația lui Alexa a acumulat 12 puncte în clasament, ca și Viitorul, care are, însă, golaverajul mai slab.

FC Brașov a început cu următorul „11”: Micu – Marc, Fustar (cpt.), T. Oltean – M. Burlacu, V. Constantin, R. Lazăr, Diogo Izata, Dumbravă – Cociș, Angelov. Rezerve au fost: D. Mutu – Kirilenko, Lambrinoc, Mitrov, Negrean, Chică-Roșă, Spătaru, Mbombo, Joao Amorim.