FC BRAȘOV a rămas cu speranța… Ce a spus Ilie Stan

Fluier final. FC Brașov a pierdut, 1-2 la Avrig, cu Șelimbăr. Sabău a punctat pentru oaspeți, Tătar și Suciu înscriind în contul gazdelor. „Cavalerii roșii” au acumulat 9 puncte, în timp ce „galben-negrii” au rămas cu 6, din tot atâtea etape disputate. Antrenorul Ilie Stan merge iar, periculos, pe sârma demiterii.

„Una pregătim la antrenamente, alta se întâmplă pe teren. De asta sunt copii, jucători tineri, pentru că ei nu știu să facă diferența. Eu nu-i înțeleg, am stat degeaba în cantonament. În loc să fie proaspeți, să poată să alerge, e clar că ei acasă fac altceva. Greșeli personale, coroborat și cu arbitrajul, i-am dat adversarului posibilitatea să vină peste noi. Nu avem ce face decât să învățăm ceva din jocul acesta și sper ca la meciul cu Călărași să nu mai facem aceleași erori. Este inadmisibil să ai jucători cu experiență și să nu reușești să păstrezi rezultatul de 1-1. Nimic nu m-a mulțumit, la pauză trebuia să schimb toată echipa. Jucăm întâmplător, haotic, nu ne ies pasele, nu avem posesie și este păcat că la antrenamente se muncește și ne iese totul. Trebuie, pe viitor, să fim mai profesioniști și mai responsabili. Dacă facem ceea ce am făcut astăzi va fi foarte greu să avem rezultate. Trebuie să avem răbdare”, a spus la finalul meciului Ilie Stan, antrenorul FC Brașov.

S-au încheiat și partidele: Dacia Unirea Brăila – Concordia Chiajna 0-2; Ripensia Timișoara – Astra Giurgiu 2-1; Dunărea Călărași – Unirea Constanța 1-1.

FC Brașov domină în prelungiri – proteste vehemente ale oaspeților, care pare că au solicitat lovitură de la 11 metri.

Minutul 90+1. Vlad Mihalcea a șutat ca la rugby din interiorul careului.

Alte două înlocuiri la Șelimbăr.

Meci întrerupt, gazdele acuză o accidentare. Trageri de timp…

Minutul 87. Încă o situație de gol a oaspeților, mingea trece pe lângă poartă.

Și Tătar a primit cartonaș galben.

Ultimele 5 minute. FC Brașov vrea să egaleze, dar nu prea poate…

Ciocâlteu a fost schimbat cu Tișa, la sibieni.

Minutul 73. Suciu a șutat din careu, după o incursiune personală, s-a respins, apoi a tras Cărăruș, dar Gârniță a blocat eficient. Defensiva Brașovului se clatină serios.

Minutul 71. Toni Suciu a marcat, 2-1 pentru gazde, Gârniță n-a reușit să pareze.

Minutul 69. Al. Sabău a egalat – reluare cu capul din apropierea porții, după un corner bine executat – 1-1!

Minutul 66. FC Brașov, șut din interiorul careului, fără probleme pentru Gal. Ilie Stan e din ce în ce mai nervos pe banca tehnică a „galben-negrilor”.

Minutul 64. Cîrstean, înlocuit cu Suciu, la „călăreții roșii”.

Perioadă de joc încâlcit, de ambele părți.

Și Ciocâlteu, de la gazde, a fost avertizat.

Echipa din Șelimbăr se lasă dominată, pare mulțumită de rezultat.

Minutul 49. Boboc a șutat mult peste. Înainte, Ciocâlteu n-a reușit să preia un balon trimis de Cîrstean în careul mic.

Codrea a fost înlocuit cu Mihalcea în echipa brașoveană.

A început repriza a doua.

În celelalte meciuri care se dispută la aceeași oră în Liga 2, rezultatele la pauză sunt: Dacia Unirea Brăila – Concordia Chiajna 0-1; Ripensia Timișoara – Astra Giurgiu 1-1; Dunărea Călărași – Unirea Constanța 0-1.

Pauză. A fost un joc agreabil, de nivelul eșalonului secund. Gazdele conduc cu 1-0, grație golului marcat de Daniel Tătar, în minutul 17.

Minutul 45. Încă o ocazie a Șelimbărului, prin Monera, Gârniță s-a opus golului.

Minutul 42. Ciocâlteu a centrat în fața porții, unde nu era, însă, nici un jucător de la Șelimbăr.

FC Brașov presează din nou.

Minutul 37. Codrea a șutat tare, Gal a respins un balon deviat. Încă o ocazie în contul Brașovului.

S-a intrat într-un joc de uzură.

Minutul 29. Șut tras de Leonte, de la distanță, puțin pe lângă poartă.

Dumbravă a văzut cartonașul galben.

Minutul 24. Bară transversală a Brașovului, după un „cap” al lui Iulian Roșu. Gal a avut șansă.

FC Brașov presează, în speranța egalării.

Minutul 21. O nouă ripostă a Brașovului, gazdele la un pas de autogol.

Minutul 17. Tătar a deschis scorul, cu un șut înșelător, e 1-0 pentru Șelimbăr!

Minutul 16. Monea a șutat peste poartă.

Minutul 14. Natea a reluat cu capul sub transversală, dar mingea a fost scoasă, fantastic, de portarul Gârniță, al brașovenilor. Mare ocazie.

Se joacă pe contre. Partida e viu disputată.

Minutul 12. Mare ocazie a brașovenilor. Șutul din careu a trecut milimetric pe lângă bară, deviat de un adversar. Din cornerul executat, mingea s-a plimbat ca la flipper în careul mic, dar n-a vrut să intre în poartă.

Minutul 10. O nouă ocazie a sibienilor. Reluare imprecisă după un corner. A mai fost un corner în contul gazdelor – bambilici în careu.

Minutul 8. FC Brașov a ripostat. Portarul Șelimbărului a reținut o minge trimisă în careu, după un corner.

Minutul 7. Prima ocazie, aparține gazdelor. Reluare cu capul, după o lovitură liberă, a reținut Gârniță.

Start de partidă cu 3-4 minute întârziere.

FC Brașov (galben-negru) a ales formula: Gârniță – M. Burlacu, Gherghe, Al. Sabău, Dumbravă, Leonte, I. Roșu, Cheleș, H. Popa (cpt.), Iurcu, M. Codrea. Rezerve: C. Lungu – Sburlea, Vasiu, D. Panait, Gh. Anton, Vl. Mihalcea, Negrean, C. Vasile, R. Iorga. Antrenor: Ilie Stan

CSC Șelimbăr (roșu-alb) are următoarea alcătuire: Gal – Natea, Al. Vodă, R. Crișan, D. Tătar (cpt.), Cărăruș, R. Boboc, Monea, Ciocâlteu, Antone, Ad. Cîrstean. Rezerve: Vâtcă – Al. Luca, Al. Neacșa, Curtean, Goh, An. Roșu, T. Suciu, Vișa. Antrenor: Eugen Beza

…………………………………………………………………………………………………..

Astăzi, de la ora 11.00, la Avrig, FC Brașov întâlnește echipa din Cisnădie, antrenată de Eugen Beza (fost jucător și la Forex), în etapa a 6-a din Liga 2 la fotbal.

Ilie Stan, antrenorul oaspeților, are speranța că elevii săi vor cuceri cele 3 puncte. De văzut dacă vor putea.

Partida este arbitrată la centru de George Roman (Timișoara), la cele două tușe fiind Adrian Popescu și Daniela Constantinescu, ambii din Craiova.

Observatori au fost delegați Mircea Ciglenean (Cluj) și Cristian Petrean (Hunedoara).