FC BRAȘOV, a 8-a înfrângere la rând! Vine Adi Szabo în locul lui Ioan Mărginean?!…

FC Brașov a pierdut și la Buzău, bifând, rușinos, a 8-a înfrângere consecutivă, 0-1 (Pațurcă), în Liga 2. Cu numai 9 puncte acumulate în 15 etape disputate, „galben-negrii” simt frisoanele retrogradării. Atacul este punctul nevralgic al echipei antrenate de Călin Moldovan, ineficiența din fața porții adverse devenind cronică. Așa cum a precizat Ioan Viorel, comentatorul Digi Sport, se aude că Ioan Mărginean, controversatul președinte al celor de la FC Brașov, va pleca din iarnă, favorit să-i ia locul fiind… Adrian Szabo, ex-Corona. De văzut…

Fluier final.

Minutul 89. Toma a intrat în locul veteranului Ciprian Petre, aproape de 41 de ani.

Minutul 85. Horia Popa l-a înlocuit pe Cîrstian, la oaspeți.

Minutul 84. Gazdele au marcat, după o neatenție a lui Mutu, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Minutul 83. Ciprian Petre a fost avertizat pentru tragere de timp.

FC Brașov domină pe final.

Minutul 77. El-Azzouzi a dat mingea în fața porții buzoiene, însă nici un coechipier nu era la finalizare.

Minutul 76. Reflex Mutu la un șut din careu al gazdelor.

Minutul 75. Manea a intrat în locul lui Chică-Roșă la Buzău, iar Mitroi, în locul lui Iorga, precum și Negrean, în locul lui Drăgoi, la FC Brașov.

Minutul 72. Rogac n-a reușit să reia cu capul din 2-3 metri, irosind o mare ocazie pentru Buzău.

Se joacă destul de încâlcit. Multe pase greșite, de ambele părți.

Minutul 65. Iorga a tras ca la rugby din interiorul careului. Brașovul insistă mai mult în atac.

Minutul 63. Rogac l-a înlocuit pe Al. Munteanu la Buzău.

Minutul 59. Dublă schimbare la FC Brașov: au ieșit Boția și Iurcu, au intrat Mihalcea și El-Azzouzi.

Minutul 57. Iorga a primit cartonaș galben pentru un fault violent.

Disputa se joacă pe aceleași coordonate: Buzăul domină, fără situații de poartă.

A început partea a doua a meciului.

Pauză. Buzăul conduce cu 1-0.

Minutul 44. Primul șut pe poartă al Brașovului. Vasile Constantin a tras de la 30 de metri, fără nici o problemă pentru Stoian.

Minutul 41. Ciprian Petre a șutat de la distanță, puțin pe lângă poarta brașoveană.

Minutul 38. Buzăul continuă să domine, fără a avea faze de poartă. Brașovul e zero în ofensivă.

În 30 de minute, FC Brașov n-a avut nici o fază de poartă.

Minutul 28. Pațurcă a reluat cu capul din careul mic o centrare perfectă a lui Alex Munteanu: 1-0 pentru Buzău.

Minutul 26. Mutu a ieșit aiurea pe o centrare – punctul său nevralgic, dar gazdele n-au reușit să introducă mingea în poartă din aglomerația creată în careu.

FC Buzău domină, dar brașovenii se apără organizat.

Minutul 14. Chică-Roșă a șutat de pe la 25 de metri, Mutu a reținut în doi timpi, cu ceva emoții.

Minutul 6. Lopez a reluat cu capul, din careu, cu pământul, după un corner, Mutu s-a remarcat cu un reflex inspirat. Buzăul presează.

Minutul 4. Mutu a respins de sub transversală un corner de tip lumânare, iar apoi Drăgoi a scos aproape de pe linia porții.

Start de partidă.

Și Ilie Stan, fostul antrenor al Brașovului – plecat cu scandal de la poalele Tâmpei, este prezent la acest meci.

FC Buzău (roșu-alb) are următoarea alcătuire: R. Stoian – R. Zamfir, Vârtej, Wiktorski, T. Oltean, A. Munteanu, A. Lopez, Gaetan, C. Petre, Pațurcă, Chică-Roșă.

Rezerve sunt: Avram – Ghinga, Kanda, Ekollo, Rogac, Toma, A. Manea.

Antrenor: C. Pustai.

FC Brașov (galben – negru) mizează pe: Mutu – Drăgoi, Gherghe, Dumbravă, Cîrstean, Leonte, Fustar, Iorga, V. Constantin, Boția, Iurcu.

Rezerve sunt: Gârniță – Sburlea, Mitroi, Negrean, El-Azzouzi, Vl. Mihalcea, H. Popa, Lascu, Sabău.

Antrenor: C. Moldovan.

……………………………………………………………………………………………….

FC Brașov joacă astăzi la Buzău, în compania echipei locale, meciul contând pentru etapa a 15-a din Liga 2. Disputa va începe la orele 17.00, gazdele – locul 5 în clasament – dorind să se califice în play-off-ul competiției și de acolo să lupte pentru promovare. De partea cealaltă, oaspeții, cu numai 9 puncte acumulate și 7 înfrângeri consecutive, sunt pe locul 16 și vor să se salveze de la retrogradare la finele acestui sezon competițional.

Elevii lui Călin Moldovan sunt deciși să se mobilizeze exemplar – FC BRAȘOV. „Vom lupta până la capăt”… Buzăul, următorul hop, dorind să nu piardă.

De partea cealaltă, Cristi Pustai, antrenorul celor de la Buzău, a relatat pentru Campus TV: „Important e să ne vedem de jocul nostru. Toate meciurile sunt grele, nu există echipe mici. E adevărat că FC Brașov vine după un parcurs mai slab, după șapte meciuri mai slabe, dar poate chiar asta ne sperie cel mai tare, pentru că e cu cuțitul la os. Presiunea e una pe care noi ne-am asumat-o, pentru că ne-am propus play-off-ul, ne-am propus lucruri pe care le putem realiza și orice meci e cu presiune, cu încărcătura celor trei puncte puse în joc”.

Partida este arbitrată la centru de Valentin Porumbel (Oltenița), ajutat de asistenții Gabriel Catană (Târgoviște) și Răzvan Tudor (Târgoviște). Observatori au fost delegați Cristian Sava (Bacău) și Marian Lumânare (București).