FC Barcelona, campioana Spaniei

FC Barcelona a câştigat meciul din deplasare cu Granada, scor 3-0 (2-0), şi a cucerit al 24-lea titlu de campioană a Spaniei, după ce a încheiat sezonul cu un punct mai mult decât rivala Real Madrid. Luis Suarez (foto) a semnat toate reuşitele catalanilor, în minutele 22, 38 şi 86. Uruguayanul este golgheterul campionatului Spaniei, cu 40 de goluri. Barcelona încheie sezonul cu 91 de puncte şi 112 goluri marcate în 38 de partide. Barcelona era campioana en-titre şi va disputa finala Cupei Spaniei în acest sezon (pe 22 mai cu Sevilla).
Real Madrid a încheiat sezonul pe locul 2, cu 90 de puncte, după ce, tot azi, s-au impus în deplasare cu Deportivo la Coruna, scor 2-0, prin dubla lui Cristiano Ronaldo (în minutele 7 şi 25).