FC Barcelona a cucerit Cupa Spaniei

FC Barcelona a câştigat pentru a 30-a oară Cupa Spaniei, după ce a îmvins, sâmbătă, la Madrid, cu scorul de 5-0, echipa FC Sevilla, în finala competiţiei.

Golurile au fost marcate de Suarez ’14, ’40, Messi ’31, Iniesta ’52 şi Coutinho ’69 (penalty).

Pentru Lionel Messi şi Andres Iniesta, trofeul de sâmbătă este al 31-lea obţinut cu FC Barcelona. Ei au câştigat de opt ori campionatul Spaniei, de şapte ori Supercupa Spaniei, de patru ori Liga Campionilor, de şase ori Cupa Spaniei, de trei ori Supercupa Europei şi de trei ori C.M. al Cluburilor.

Ajunsă anul acesta la cea de-a 116-a ediţie, Copa del Rey este cea mai veche competiţie din fotbalul spaniol, fiind înfiinţată în 1903.

După FC Barcelona, care a cucerit trofeul pentru al patrulea an consecutiv, echipa cu cele mai multe succese în Cupa Spaniei este Athletic Bilbao (23), urmată de Real Madrid (19) şi Atletico Madrid (10).