Europa League. Tot finală englezească

Arsenal și Chelsea s-au calificat, joi noaptea, în finala Europa League, ceea ce înseamnă că formațtiile din Premier League își vor disputa toate trofeele continentale în acest sezon. Iată rezultatele din manşa secundă a semifinalelor competiţiei:

Chelsea – Eintracht Frankfurt 1-1 (1-1 în tur) – prelungiri. Au marcat: Ruben Loftus-Cheek ’28/ Luka Jovic ’49. După 120 de minute, scorul a fost 1-1, iar după penalty-uri, 5-4 pentru Chelsea.
Valencia – Arsenal 2-4 (1-3 în tur) Au marcat: Kevin Gameiro ’11 ’58/ Pierre-Emerick Aubameyang ’16 ’69 ’89 – foto, Alexandre Lacazette ’50. Echipa lui Unai Emery va juca o finală europeană după o pauză de 13 ani.

Finala se va disputa pe 29 mai, la Baku, capitala Azebaidjanului.