Europa League. Rezultatele echipelor românești

Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă de echipa israeliană Maccabi Tel Aviv, scor 1-3 (1-1), în meciul disputat pe stadionul „Municipal” din Drobeta-Turnu Severin, în prima manșă a turului al treilea preliminar al Europa League la fotbal. Maccabi a înscris în minutul 6 prin Tal Ben Chaim, Pandurii egalând în minutul 30, prin Ovidiu Herea.
În celălalt meci al serii, formația belgiană KAA Gent a surclasat-o pe FC Viitorul Constanța cu scorul de 5-0 (2-0), pe teren propriu, în prima manșă a turului al treilea preliminar al Europa League la fotbal. Gazdele s-au impus prin golurile marcate de Stefan Mitrovic (16), Kalifa Coulibaly (37, 50), Laurent Depoitre (56) și Renato Neto (67), fiind ca și calificate în play-off. Partidele retur se vor juca pe 4 august.