EURO 2016. TĂTĂRUȘINE „tricoloră”. România s-a făcut de râs contra Albaniei. O lecție pentru „vedetele” expiratului „Tata Puiu”

Purtătorii de echipament „tricolor”, băieți cu aere de mari vedete, conduși de un selecționer care nu mai înțelege mare lucru din fotbalul actual, au primit în această seară o lecție de devotament, dăruire și fotbal de la prima reprezentativă a Albaniei.

În ultimul meci din grupa A a Euro 2016, România s-a făcut de râs în fața albanezilor și a terminat pe ultimul loc în serie, poziție care arată exact valoarea componenților acestui lot. Fără a excela la vreun capitol, echipa lui Gianni De Biasi s-a impus cu 1-0 în partida de pe „Stade de Lyon”, singurul gol fiind marcat în minutul 43 de Sadiku, care a speculat o ieșire lamentabilă a lui Tătărușanu la o centrare a lui Lila. În partea a doua, mai slab decât jocul „tricolorilor” a fost doar arbitrajul. În minutul 72, la una dintre puținele faze în care ai noștri au depășit apărarea adversă, unul dintre tușieri a ridicat fanionul deși Torje se afla în poziție corectă, iar Stancu ar fi restabilit egaliatea. A mai fost bara lui Andone, dar în ansamblu România a arătat penibil, departe de cerințele fotbalului acestor zile. Ar mai fi de consemnat accidentarea lui Denis Alibec, una care pare serioasă.

În cealaltă partidă din ultima etapă a grupei A, Elveția – Franța 0-0.

Clasament final grupa A:

1. Franța 7 p

2. Elveția 5 p

3. Albania 3 p

4. România 1 p.

Minutul 90+5 – Final.

Minutul 90+3 – Torje și Hysaj văd cartonașul galben.

Minutul 85 – Memushaj este avertizat.

Minutul 83 – Schimbare în echipa Albaniei. Cana îl înlocuiește pe Basha.

Minutul 77 – Schimbare în echipa Albaniei. Iese Lenjani, intră Roshi.

Minutul 76 – Andone trage în bară după o fază construită de Sânmărtean și Stanciu.

Minutul 72 – Mai slab decât jocul României este doar arbitrajul. O eroare mare la o fază la care ai noști ar fi egalat, dacă tușierul nu ar fi semnalizat un ofsaid inexistent la Torje.

Minutul 68 – Schimbare în echipa României. Iese Ad. Popa, intră Fl. Andone.

Minutul 63 – Tătărușanu mai bâlbâie o minge la șutul lui Memushaj, dar prinde în doi timpi.

Minutul 62 – Ai noștri încearcă, se zbat, dar își arată limitele.

Minutul 58 – Schimbare în echipa Albaniei. Balaj îl înlocuiește pe Sadiku.

Minutul 56 – Schimbare în echipa României. Iese Alibec, accidentat, intră Torje.

Minutul 54 – Mățel este avertizat, după ce a fost ridiculizat de Abrashi.

Minutul 50 – Sânmărtean încearcă, în 5 minute a fost cel mai activ „tricolor”, dar nu prea are cu cine să joace.

Minutul 47 – Mavraj trimite cu capul peste poartă după un corner executat de Memushaj.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 46 – Schimbare în echipa României. Iese Prepeliță, intră Sânmărtean.

Minutul 45+3 – Pauză.

Minutul 43 – Gol Albania. Tătărușanu se face de râs la o centrare modestă de pe partea dreaptă, iar Sadiku înscrie cu capul. 0-1.

Minutul 35 – Memushaj îl umilește pe Prepeliță, iar Tărărușanu respinge în corner centrarea albanezului. Din corner, mingea ajunge la Basha, care trage în peluză din poziție excelentă.

Minutul 31 – Albanezii au echilibrat jocul la mijlocul terenului.

Minutul 23 – Ratare uriasă a albanezilor. După un contraatac dus bine, Lenjani a trimis peste poarta goală din șase metri. Faza a pornit de la o greșeală a arbitrului Kralovec, același Lenjani faultându-l clar pe Săpunaru.

Minutul 20 – Primul șut pe poartă al albanezilor. A tras Basha de pe la 30 de metri, Tătărușanu a prins ușor.

Minutul 18 – La Lille, Elveția – Franța 0-0.

Minutul 14 – Alibec scapă de trei albanezi și trimite puțin pe lângă vinclul porții lui Berisha.

Minutul 12 – Pentru prima dată la acest turneu final, „tricolorii” domină la capitolul posesie. Albanezii sunt cei care se apără.

Minutul 8 – Stancu șutează violent din marginea careului, Berisha reușește să respingă.

Minutul 6 – Basha vede cartonașul galben pentru o intrare dură asupra lui Hoban.

Minutul 5 – Hoban trage și el din afara careului, Berisha reține cu emoții, în doi timpi.

Minutul 3 – Stanciu trimite peste transversală de pe la 20 de metri. Primul șut spre poarta lui Berisha.

În mai puțin de o oră începe pe „Stade de Lyon” confruntarea România – Albania, din grupa A a Campionatului European, una pe care „tricolorii” trebuie să o câștige pentru a avea șanse reale la calificarea în optimi. De la aceeași oră, pe „Stade Pierre Mauroy” din Lille se joacă meciul Elveția – Franța.

Disputa România – Albania este condusă la centru de cehul Pavel Kralovec, ajutat de asistenții Roman Slysko (Slovacia) și Tomas Mokrusch (Cehia). Asistenți adiționali sunt cehii Petr Ardeleanu și Michal Patak. Al patrulea oficial este grecul Tasos Sidiropoulos.

Echipele de start:

România: Tătărușanu – Săpunaru, Chiricheș, Grigore, Mățel – Hoban, Prepeliță – Ad. Popa, N. Stanciu, B. Stancu – Alibec.

Albania: Berisha – Hysaj, Ajeti, Mavraj, Agolli – Lila, Memushaj, Basha, Abrashi, Lenjani – Sadiku.