EURO 2016. Prima surpriză. Anglia, egalată în prelungiri

Prima surpriză a Campionatului European din Franța a venit în confruntarea Anglia – Rusia, din grupa B, care a avut loc pe „Stade Velodrome” din Marseille.

În prima repriză, englezii au dominat clar și au ratat câteva ocazii mari de gol, dar după pauză rușii au reușit să echilibreze partida. Până la urmă, Dier a deschis scorul în minutul 73, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

Partida nu s-a terminat însă cu victoria britanicilor, în cel de-al doilea minut al prelungirilor, Berezutski stabilind scorul final, 1-1.

Astfel, în grupa B, pe primul loc este Țara Galilor, cu 3 p, urmată de Anglia 1 p, Rusia 1 p și Slovacia 0 p.

În etapa a doua a acestei serii vor avea loc confruntările Anglia – Țara Galilor și Rusia – Slovacia.