EURO 2016. Portugalia, campioana Europei

Formația Portugaliei a câștigat în premieră titlul de campioană europeană, după ce a învins reprezentativa Franței cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, în finala disputată aseară, pe Stade de France din Saint-Denis. Unicul gol a fost marcat de Eder, atacantul echipei franceze Lille (min. 109). Portugalia, deși fără vedeta Ronaldo (accidentat în prima repriză) a cucerit primul său mare trofeu, după ce a pierdut finala EURO 2004, pe teren propriu. Franța rămâne cu două titluri europene (1984, 2000) și unul mondial (1998), pierzând a doua sa finală, după cea de la Cupa Mondială din 2006.