EURO 2016. Minunea a durat un meci. România, din nou modestă. „Tricolorii” au remizat cu Elveția, dar rămân în lupta pentru optimi

După evoluția curajoasă și frumoasă cu Franța, România a redevenit echipa modestă, care nu poate oferi nimic interesant.

Pentru meciul de astăzi cu Elveția, Anghel Iordănescu a decis să facă patru schimbări într-un angrenaj care a mers contra Franței. De ce? Doar el știe. Contra Elveției, România a renunțat la tot ce a făcut bine contra „cocoșilor”. Au lipsit pressing-ul, agresivitatea, determinarea, ai noștri mulțumindu-se din nou cu puțin. „Tricolorii” au arătat din nou că nu sunt capabili să joace fotbal ci doar să distrugă fotbalul jucat de rivali.

În prima repriză, Seferovic a ratat două ocazii mari, după care Lichsteiner l-a imitat pe colegul de la Juventus, Evra, l-a ținut în careu pe Chipciu, iar arbitrul Karasev a dictat corect penalty. A transformat Stancu și ai noștri au trecut în avantaj. Putea fi chiar 2-0, dar Săpunaru a luat la țintă bara din centrul careului. Finalul primei reprize a fost al elvețienilor, dar Dzemaili nu a găsit poarta din centrarea bună a lui Lichsteiner. În partea a doua, România nu a mai contat. Doar Hoban, care a primit mingea dintr-un carambol și a trimis alături și Torje, a cărui centrare care l-ar fi pus pe Keserü față în față cu poarta goală, a fost respinsă de Djourou, au creat pericol în careul lui Sommer. În rest, Elveția a controlat ostilitățile. Egalarea a venit oarecum logic. După un corner de pe partea dreaptă, mingea a fost respinsă spre marginea careului, Prepeliță l-a pedepsit pe „Tata Puiu” pentru că a mizat pe el, Chipciu a ajuns și el târziu, Chiricheș a fost prea departe, iar Mehmedi l-a executat pe Tătărușanu. Teoretic, ai noștri ar fi trebuit să încerce să forțeze victoria de care aveau nevoie, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Tot elvețienii au controlat finalul meciului, fiind ca pe tot parcursul confruntării echipa pozitivă. Nu s-a mai marcat, deși Embolo ar fi putut să o facă, s-a încheiat 1-1, un rezultat care o califică în mare măsură pe Elveția în optimi și o ține în cărți pe România. Va fi însă greu, întrucât „tricolorii” sunt obligați să învingă duminică Albania, dar pentru a câștiga trebuie să poți ataca.

Minutul 90+3 – Final.

Minutul 90+3 – Embolo este avertizat.

Minutul 90+1 – Schimbare în echipa Elveției. Iese Shaquiri, intră Tarashaj.

Minutul 83 – Schimbare în echipa României. Fl. Andone îl înlocuiește pe Stancu.

Minutul 83 – Schimbare în echipa Elveției. Iese Dzemaili, intră Lang.

Minutul 76 – Prepeliță gafează nepermis, elvețienii pleacă pe contraatac, iar Grigore ste obligat să îl faulteze pe Embolo și este avertizat.

Minutul 70 – Torje trage de departe, Sommer respinge.

Minutul 68 – Embolo trimite și el modest cu capul din centrarea lui Lichsteiner.

Minutul 65 – Keserü reia modest cu capul mingea centrată de S. Filip, Sommer reține.

Minutul 64 – Schimbare în echipa Elveției. Embolo îl înlocuiește pe Seferovic.

Minutul 62 – Schimbare în echipa României. Iese Raț, intră S. Filip.

Minutul 57 – Gol Elveția. După un corner executat de Shaquiri, mingea ajunge la Mehmedi, care, nemarcat, înscrie din interiorul careului. 1-1.

Minutul 52 – Djourou este aproape de autogol la mingea centrată de Torje.

Minutul 51 – Xhaka în oprește pe Săpunaru și vede cartonașul galben.

Minutul 47 – Hoban ratează pima ocazie a reprizei. Mijlocașul nostru trage pe lângă poartă din colțul careului de 6 metri.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 46 – Schimbare în echipa României. Pintilii nu mai poate continua și este înlocuit de Hoban.

Minutul 45+2 – Pauză.

Minutul 39 – Lichsteiner centrează bine, iar Dzemaili trimite cu capul pe lângă bară.

Minutul 37 – Gest inconștient al lui Keserü, care îl trage pe Behrami și este avertizat.

Minutul 33 – Tătărușanu reține mingea șutată dintr-o lovitură liberă de Rodriguez.

Minutul 27 – Săpunaru trimite în bară din 10 metri. Ocazie rarisimă pentru ai noștri.

Minutul 25 – Chipciu trage din unghi, mingea nu trece departe de poarta lui Sommer.

Minutul 24 – Chipciu vede și al cartonașul galben, după un fault la Lichsteiner.

Minutul 23 – Prepeliță este avertizat pentru un fault de la spate asupra lui Xhaka.

Minutul 20 – Tătărușanu scoate de sub bară mingea șutată de Schar.

Minutul 19 – GOOOOOOOOL România. Stancu transformă fără emoții lovitura de la 11 metri. 1-0.

Minutul 18 – Penalty pentru România. Chipciu a fost tras în careu de Lichsteiner.

Minutul 16 – Shaquiri îl pune pe Seferovic față în față cu Tătărușanu, iar portarul nostru are o intervenție excelentă.

Minutul 12 – Elveția a preluat controlul jocului și este mai prezentă în jumătatea adversă.

Minutul 7 – După o greșeală a lui Grigore, mingea ajunge la Seferovic, care trage pe lângă din interiorul careului.

Minutul 6 – Nimeni nu riscă în primele minute. Început echilibrat de joc pe „Parc des Princes”.

Minutul 1 – O primă centrare a lui Torje, rezolvată de Djouru.

18.55 – Cele două echipe intră pe gazonul perfect de pe „Parc des Princes”. urmează intonarea imnurilor.

În mai puțin de o oră, Naționala României se duelează cu Elveția, pe „Parc des Princes” din Paris, în grupa A a Campionatului European. „Tricolorii” vin după înfrângerea în fața Franței, 0-1, în timp ce elvețienii au câștigat meciul de debut, 1-0 cu Albania.

Partida este condusă la centru de Serghei Karasev, ajutat de asistenții Nikolai Golubev și Tikhon Kalugin. Adiționali sunt Serghei Lapochkin și Serghei Ivanov.

Echipele de start:

România: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Grigore, Raţ – Prepeliţă, Pintilii – Torje, Stancu, Chipciu – Keşerü.

Elveția: Sommer – Lichsteiner, Schar, Djouru, Rodriguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Dzemaili, Mehmedi – Seferovic.