EURO 2016. Germania și Polonia, calificate în optimi

În meciurile ultimei etape din cadrul grupei C s-au înregistrat următoarele rezultate:
Germania – Irlanda de Nord 1-0 (1-0). Singurul gol al partidei a fost marcat de Mario Gomez – (foto), în minutul 30, Germania asigurându-și astfel calificarea în faza optimilor de pe primul loc al grupei, acumulând același număr de puncte cu Polonia, dar beneficiind de un golaveraj mai bun.
Polonia – Ucraina 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Jakub Blaszczykowski în minutul 54.
În clasamentul final al Grupei C, Germania a ocupat primul loc cu 7 puncte (golaveraj 3-0), urmată de Polonia 7 (2-0), Irlanda de Nord 3 (2-2) și Ucraina 0 (0-5).
În optimi, Polonia va înfrunta sâmbătă echipa Elveției, la Saint-Etienne.