EURO 2016. „Die Mannschaft”, demonstrație de forță în fața Slovaciei

Germania a acces în sferturile de finală ale Euro 2016 după o demonstrație de forță oferită în confruntarea din optimi cu Slovacia, care a avut loc pe „Stade Pierre Mauroy” din Lille.

Boateng a deschis scorul după 8 minute cu un şut de la 20 de metri. După alte patru minute, Skrtel l-a împins în careu pe Gomez, dar Ozil a ratat de la punctul cu var. Înainte de pauză, Kucka a avut șansa egalării, dar Neuer a scos de sub bară mingea trimisă de jucătorul lui AC Milan cu capul din 6 metri. În loc să fie 1-1 s-a făcut 2-0 pentru Germania, Gomez punctâd simplu după o pasă perfectă a lui Draxler. În partea a doua, campionii mondiali nu au mai forțat, dar și în aceste condiții au mai înscris un gol, Draxler, omul meciului, trecându-și și el numele pe lista marcatorilor.

După 3-0 cu Slovacia, Germania își așteaptă adversara din sferturi, Italia sau Spania.