EURO 2016. Croații, pedepsiți de Portugalia lui Cristiano Ronaldo

Portugalia a dat lovitura la Lens, pe „Stade Bollaert-Delelis”, a învins Croația, 1-0 după prelungiri, și s-a calificat în sferturi la Euro 2016.

Confruntarea încheiată în urmă cu puțin timp a fost una plictisitoare, singurele șuturi pe poartă venind la faza care a adus golul marcat de Quaresma în minutul 117. Atacantul lusitan a trimis în poarta goală după ce Subasic a respins mingea șutată de Ronaldo din colțul careului mic. Până atunci, Portugalia a decis să „omoare” fotbalul, în timp ce Croația, echipă net superioară, a fost prea fricoasă și până la urmă și-a primit pedeapsa.

Astfel, în primul sfert de finală de la Euro, joi, de la ora 22.00, pe „Stade Velodrome” din Marseille, față în față vor fi Polonia și Portugalia.